Domain Seçiminin Ardından Yapılması Gerekenler

Domain Seçiminin Ardından Yapılması Gerekenler

Sizi en iyi yansıtan ve en etkili domain adını satın almanızın ardından internet ortamında yer edinebilmeniz için birkaç adımı daha uygulamanız gerekmektedir.

İçindekiler

Hosting ve Domain Yapılandırması

Hedefiniz bir web sitesi oluşturmaksa, domain’e olduğu kadar bir hosting hizmetine de ihtiyacınız bulunmaktadır. Bazı sağlayıcılar hem domain hem de hosting hizmetinin tek bir yerden temin edinebilmesine olanak sağlamaktadır. Sağlayıcınızdan domain’inizi satın aldıktan sonra domain adınızı hosting hizmetinizle senkronize etmeniz gerekmektedir.

Domain Adınız İçin E-posta Edinmelisiniz

İnternet ortamındaki varlığınızı daha fazla duyurabilmek ve daha saygın hale gelebilmeniz için domain adınıza özel olacak şekilde bir e-posta hizmeti edinmeniz gerekmektedir. Bunu yaparsanız rakiplerinize karşı saygınlığınız artacak ve daha profesyonel görünmüş olacaksınız. Oluşturmanız gereken e-posta adresi sayınız kazanacağınız müşterilerin potansiyeline bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Hosting sağlayıcınızın size sunacağı hizmete bağlı olarak cPanel’e benzer bir kontrol paneline sahip olursunuz ve bu konuda tek yapmanız gereken paneldeki kullanıcı bilgilerinizi doldurarak e-posta adresinizi aktifleştirmek olacaktır.

Domain, hosting, sosyal medya ve hedefler gibi adımları tamamlayarak web sitenizi oluşturmalısınız.

Güvenli Sosyal Medya Profilleri Oluşturun

Markanız için oluşturmanız gereken sosyal medya profilleri, size ait markanın varlığını ve tanınabilirliğini son derece güçlü kılacaktır. Sitenizi açar açmaz sosyal medya profillerinizi kullanmayı düşünmeseniz bile markanıza ait olan bazı sosyal medya profillerinin var olduğunun bilinmesi bile markanızın daha güçlü görünmesini sağlayacaktır. Sosyal medya profilinize ait, markanızın adı ya da içeriğiyle özdeşleşen bir isim bulmanız gerekmektedir. Ayrıca da farklı sosyal medya platformlarınız için kullanıcı isimlerinizin birbiriyle aynı olması avantajınıza olacaktır.

Web Siteniz İçin Belirlenmiş Hedefleriniz Olmalıdır

Web sitenizi oluşturmadan önce sitenizde nelet yapacağınızla ilgili ve web sitenizin fiziki tasarımıyla ilgili bir fikrinizin olması gerekmektedir. Web sitenizle ilgili yürüyeceğiniz yolu mutlaka belirlemeniz gerekecektir. Örnek verecek olursak,

  • Web sitenizi kişisel bir blog olarak mı kullanacaksınız?
  • E-ticaret sitesi olarak online hizmet verecek bir site mi olacak?
  • Güncel haberlerin paylaşıldığı bir web sitesi mi oluşturacaksınız?

Öncelikli olarak bu soruların sizin için bir karşılığı olmalı ve bir fikirle yola çıkmanız, sizin için faydalı olacaktır.

Web Sitenizi Oluşturmaya Hazırsınız!

İnternet üzerinde bir yerinizin olmasının göstergesi web sitenizin olmasıdır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık web sitenizi oluşturmaya sıra gelmiş demektir.

İPUCU

Domain ve hosting hizmetinizi aldıktan ve senkronizasyon işlemlerinizi tamamladıktan sonra web sitenizin neye hizmet edeceğinizi ve kullanıcılara ne sunacağınızı belirledikten sonra tasarım ve içerikle devam eden web sitenizi oluşturmaya hazır hale gelmiş olursunuz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

860485 Captca Değiştir