Digital Millenium Copyright Act (DMCA) Nedir?

Digital Millenium Copyright Act (DMCA) Nedir?

1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere ;

‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’

İçindekiler

Bir insan hakkı olarak tanımlanmış olan telif hakkının bu sınırsız dünya içerisinde korunması adına uzun yıllardır çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar bağlamında öncelikli olarak incelenmesi gereken hukuki norm 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA)’dır. Türkçe'ye Digital Binyıl Telif Hakkı Yasası olarak çevirmiş olduğumuz bu yasa ile kişilerin her türlü fikri emeği ile ortaya çıkartmış olduğu ürünlerin dijital ortamda korunması amaçlanmıştır. 

 

Telif Hakkı Nedir?

Kişilerin bilişsel süreçleri sonucunda ortaya çıkartmış oldukları ürünlerin hukuksal olarak korunmasına telif hakkı denilmektedir. Telif hakkı mutlak bir haktır yani herkese karşı sürülebilir niteliktedir. Hem ulusal hem de uluslararası hukuksal mevzuat bağlamında korunan bu hakkında özünü müzik eserleri, görsel sanatlar, bilimsel ve edebi eserler, görsel yayım eserleri ve derlemeler oluşturmaktadır.

Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Dijital Millennium Copyright Act (DMCA)’dır.

Telif hakkı ürünün doğması ile beraber ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir tescil veya bildirim gerektirmez. Ancak ulusal bazda tescil işleminin yapılması ispat kolaylığı sağlamaktadır.

Dijital ortamda en çok karşılaşılan telif hakkı ihlali durumları özgün yazı içeriklerinin kaynak gösterilmeksizin alınması, müzik eserlerinin kopyalanması ve görsel eserlerin izinsiz olarak kullanılması sonucu ortaya çıkmaktadır.

DMCA Ne İşe Yarar?

DMCA internet ortamında yayınlamış olduğunuz özgün bir içeriğinizin korunması amacıyla ortaya konulmuş yasal koruma sistemidir. Bu sistem farklı kanallardan farklı şekilde kullanılabilmektedir.

Google

Google; telif hakkı konusunda dijital dünyadaki en büyük yardımcınız olmaktadır. Şöyle ki Google dizinlerinde yer alan bir web sitenin mutlak hakkınız olan telif hakkının ihlali gerekçesiyle yapmış olduğunuz bildirimleri dikkate alarak bu URL yapısının kaldırılmasını, devre dışı bırakılmasını veya ilgili hak ihlalini gerçekleştiren web sitenin aboneliğinin iptalini gerçekleştirmektedir.

DMCA yayınlanan içeriklerin korunmasını sağlamaktadır.

Google tarafından telif hakkınızın DMCA bağlamında korunması için yapmanız gereken ilk işlem telif hakkı ihlalini oluşturan ürün veya etkinliği Google’a bildirmek olacaktır. Lumen projesi bağlamında bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ile tamamlanacak bu işlemde bilmeniz gereken en önemli nokta hak ihlalinin gerçekleşip gerçekleşmediğine dair olacaktır.

Çünkü ilgili ürün veya etkinlik sahibince Google’a gerçekleştirilebilecek karşı bir bildirimle bu durum bir çekişmeli hal alacak ve ABD Federal Mahkemelerince görülecek bir davanın tarafı haline geleceksiniz. Bu durumda da oluşacak dosya masrafları ve avukat vekaletname ücretleri gibi yargılama giderleri tarafınızca ödenecektir.

İPUCU

Google tarafından da belirtildiği üzere bir ihlalin gerçekleşip gerçekleşmediğine dair hukuki yardım almanız sizin faydanıza olacaktır.

Kasten yanlış bir bilgilendirme yapıldığı takdirde başta DMCA olmak üzere ilgili tüm ABD Federal Yasaları uyarınca hem cezai soruşturma yaşayacak hem de karşı tarafın uğramış olduğu zararları karşılamak bağlamında maddi tazminat ile karşı karşıya geleceksiniz.

DMCA Project

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere Google üzerinden ihlalleri bildirebileceğiniz gibi DMCA projesine üye olarak da web sitenizde yer alan içeriklerin hukuki zeminde korunmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken işlem oldukça basittir. Öncelikli olarak DMCA sistemine ücretsiz olarak kayıt olmanız gerekmektedir.

Bu sistem bir kerelik takedown (indirme) hakkı tanıyacaktır. Alacağınız rozetle birlikte içeriklerinizin sisteme kayıtlı olmasını sağlayacak ve olası bir izinsiz kullanım durumunda içeriğin kaldırılmasını isteme hakkını sizlere sunacaktır. Ayrıca aylık 10$ ödeme yaparak takedown hakkınızı sınırsız yapabilir ve diğer hukuki korumalardan da yararlanabilirsiniz. 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

254784 Captca Değiştir