Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Pazarlama, geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama olarak ikiye ayrılmaktadır. Dijital pazarlama faaliyetleri sadece internet üzerinden değil internete bağlı kalmadan da cep telefonu, radyo gibi iletişim araçlarıyla da yapılabilmektedir.

İçindekiler

Dijital Pazarlama Nedir?

Firmaların çeşitli elektronik cihazlar yardımıyla ürettiği mal ve hizmetlerin tanıtımı ve pazarlanması amacıyla tüketicilerle veya diğer firmalarla iletişime geçmesine dijital pazarlama adı verilmektedir.

Günümüzde çeşitli kuruluş ve firmalar internetin imkânlarından faydalanarak e-mail ve sosyal ağların yardımıyla yeni pazarlar elde etmekte, daha az zaman ve masrafla tüketiciye ulaşmakta, ürünlerinin tanıtımını çeşitli mecralarda yaparak faaliyetlerini geliştirmektedir. 

Dijital pazarlama neden önemlidir?

Dijital pazarlama sonu olmayan bir yer gibi düşünebilir.

Teknoloji çağı olarak adlandırılan çağımızda firmaların çağın ve sektörün gerisinde kalmamak adına bu tarz yeni pazarlama tekniklerine başvurması kaçınılmazdır. Dijital pazarlama günümüzde basılı yayınlara göre daha avantajlı bir pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama yöntemi diğer geleneksel pazarlama yöntemleriyle kıyaslandığında daha fazla kitleye ulaşmayı sağlar.

Dijital pazarlama teknikleri sayesinde marka veya firmalar daha az zaman ve emek harcayarak faaliyetlerini sürdürebilme imkânına sahip olabilmektedir. Bu pazarlama teknikleri kullanılarak hedef müşteri kitlesine ulaşmak, müşteri dilek ve şikâyetlerini tespit etmek daha kolay hale gelmektedir. Ayrıca iletişime geçilen tüketicilerden interaktif olarak geri dönüşlerin alınabilmesi bu pazarlama tekniğin önemini daha da artırmaktadır.

Dijital pazarlama çeşitlerini bir arada kullanmak gerekiyor.

Müşteri açısından duruma bakıldığında ise müşteri ürün veya hizmet hakkında sadece piyasaya sunan markanın verdiği bilgilerle bağlı kalmayarak kendisi de aktif olarak bu döngüye katılma imkânı bulacak, dilek ve şikâyetlerini ilk ağızdan bildirebilecektir.

Dijital pazarlamada kullanılan araçlar nelerdir?

 Dijital pazarlama günümüzde daha çok sosyal medya üzerinden gelişmekle birlikte özellikle akıllı telefon, tablet vb. araçlara yüklenebilen uygulamalarda da karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya yoluyla yapılan pazarlama faaliyetleri teknik ismi ile viral pazarlamadır. Kurumlar da kendi web siteleri üzerinden, bloglar kurarak, değişik sitelere reklam vererek ya da çeşitli organizasyonlara sponsor olarak dijital pazarlama yapabilmektedir.

Bunun yanı sıra markalar ürün ve hizmetlerini toplu olarak tanıtabilmek amacıyla müşterilerine e-posta, e- bülten gönderimini de tercih etmektedir. Ayrıca arama motorları üzerinden reklam verilerek ya da buna benzer tanıtıcı çeşitli görseller kullanılarak da müşterinin dikkati çekilmeye çalışılmaktadır. Satış ortaklığı ise ülkemizde yeteri kadar yaygın kullanılmasa da birçok Avrupa ülkesinde uzun yıllardır kullanılan bir pazarlama aracıdır.  

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

Dijital pazarlamanın önemi yeni teknolojiyle gelişim göstermektedir.

Dijital pazarlamada kullanılan teknikler nelerdir?

Dijital pazarlama teknikleri olarak bazı aşamalardan bahsedilmektedir. Bunlardan ilki müşteriyi web sitesine ya da bloğa çekmek için yapılan müşteri elde etmeye yönelik faaliyetlerdir. Bu amaç için özellikle arama motorları ve sosyal medyada etkin olmak ve buralarda görünürlüğü sağlamak büyük önem arz etmektedir. İkinci aşama ise dijital pazara çekilen müşteriyi kazanmak ve devamlılığı sağlamak adına yapılan faaliyetlerden oluşmaktadır.

Bu aşamada müşteriyi genel alandan özel alana çekmek önem arz etmektedir. Burada müşterinin sayfanızla ilgilenmesi, sitenizde vakit geçirmesi, gerektiğinde ürünler ve hizmetler için yorum yapması ya da beğenisini iletmesi bu aşamanın asıl amacıdır. Üçüncü aşama ise kendinizi değerlendirme ve özeleştiri yapma aşamasıdır. Bu aşamada yapılan hatalar tespit edilmeli ve elde edilen sonuç rakip firmalarla mukayese yapılmalıdır.

İPUCU

Son aşamada ise halihazırda ulaşılan müşteri kitlesini korumak ve kaybetmemek aynı zamanda müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak amaçlanmalıdır. Burada önemli olan bu aşamalarda doğru strateji ve teknikler kullanarak başarı sağlamaktır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 3,5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

f7ba5b Captca Değiştir