Dijital Para Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Dijital Para Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde insanlar arasında dijital paranın gerçek parayla aynı işlevi görüp görmeyeceğiyle ilgili tartışmalar artarak devam etmektedir. 

İçindekiler

Kripto Nedir?

Kriptoloji olarak geçen bu terim bir şifreleme bilimi olarak bilinmektedir. Yazılar, rakamlar, mesajlar gibi verilerin belirlenmiş olan bir sisteme göre şifrelenmesi, güvenli olarak oluşturulmuş bir ortam ile alıcıya gönderilmesi daha sonrasında ise şifreleme sisteminin çözülerek verilerin ortaya çıkarılması olarak tanımlanabilir.

Merak Edenler için Kripto (Dijital) Para!

Kriptoloji bilimini altyapı olarak kullanan dijital para şifrelenmiş, güvenli bir sanal para birimidir. Aslına bakılacak olursa banka kartları, sanal kartlar ve internet üzerinden maddi işlemler yapılırken bu sistem kullanılıyor. Hesaplar üzerinden para gönderilirken veya banka üzerinden para transferi yapılırken aslında sanal paralar kullanılmaktadır.

Ancak önceki dönemlerde bunun bir ismi olmasa bile sistemler üzerinde rakamsal değişikliklerin meydana gelmesi sanal para kullanımıyla aynı temele sahiptir. Dijital para dünya üzerinde kullanılmakta olan fiziki paralardan daha fazla ilgi çekmektedir çünkü herhangi bir devlet, kurum veya bir merkez tarafından kontrol edilmiyor. Dijital para alışverişi tamamıyla alıcıyla satıcı arasında gerçekleşiyor. O yüzden de kullanıcılara daha fazla güven veriyor.

Kripto Para Nasıl Ortaya Çıktı?

Öncelikli olarak sırasıyla ortaya çıkan en önemli dijital paralara göz atacak olursak;

  1. Bitcoin
  2. Ethereum
  3. Akche

Gerçek dünyada kullanılan paranın Lidyalılar tarafından ortaya çıkarıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Dijital para da ortalama 8-9 yıldır hayatımızda var olan bir para birimidir. Edinilen bilgiler tam olarak kesinliği ifade etmese de  Bitcoin adıyla ilk dijital parayı piyasaya çıkaran kişi Satoshi Nakamoto olarak bilinmektedir. Geçmiş yıllarda ortaya çıkan ekonomik kriz nedeniyle bankalara alternatif olması açısından dijital parayı çıkarmaya ihtiyaç duyduğu da söylentiler arasında yer almaktadır.

Bitcoin’in rağbet görmesi ile birlikte bu alanda çeşitlilik giderek artmış ve 30 Temmuz 2015 tarihinde Ethereum adındaki ikinci dijital para, Vitalik Buterin tarafından tanıtılmıştır. Ethereum da aynı Bitcoin gibi bağımsız, blok zincirini kullanan bir dijital paradır. Ethereum, Bitcoin’e göre imkanların artmasıyla birlikte daha gelişmiş bir sistem kullanmaktadır. Bu da kullanıcılar açısından daha güvenli olması anlamına gelmektedir. Son olarak 29 Ekim saat 19:23’ te duyurusu yapılan Türkiye’nin dijital parası olan Akche sunulmuştur.

İPUCU

Ülkemizde kripto paranın kullanmayı yaygınlaştırmayı amaçlayan bu proje aynı zamanda yatırımcılar için de fon olmayı amaçlamaktadır.

Şimdilik Waves altyapısı ile birlikte hareket eden bu platform kendi borsasını oluşturduğunda Waves’ten ayrılarak bağımsız bir para birimi haline gelmeyi planlamaktadır. Yerli para birimimiz olan Akche’nin şu anki değeri 1,923 TL olarak belirlenmiş olup  Türkiye nüfusu olan 79 milyon 814 bin 871 adet piyasaya sunulmuştur. Akche çıkışından belirlenen bir tarihe kadar %40 oranında ilgi görürse proje yoluna devam edecektir.

Kripto (Dijital) Para Nerelerde Kullanılır ?

İnternet kullanımının artmasıyla dijital paraya duyulan ilgi de artmaktadır.

Dijital paralar her ne kadar ciddiye alınması gereken değerlere  ulaşsa da şimdilik gerçek kağıt paraların yerini alması zor gözükmektedir. Gün geçtikçe dijital parayı ödeme olarak kabul ederek satış yapan firmaların sayısı artmaktadır. Türkiye’de özellikle İstanbul ve Ankara gibi merkez şehirlerde dijital para ile alışveriş yapan firmalar sürekli çoğalmaktadır.

Bu şirketler içerisinde danışmanlık şirketleri, inşaat firmaları,  reklam ajansları, avukatlık büroları, eczaneler gibi birçok işletmeler yer almaktadır. Zamanla artan ve şu anda ülkemizde çok büyük bir yer edinmiş olan E-ticaret sitelerinin de bir kısmı artık dijital para ile ödeme kabul etmektedir yani müşteriler sanal paralarıyla oyun, müzik v.b. ihtiyaçlarını E-ticaret siteleri üzerinden satın alma imkanına sahip olabileceklerdir. Yurtdışında ise restaurantlar, barlar, oteller gibi yerlerde de dijital para ile ödeme işlemi yapılabilmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(2 Oy . Ortalama Puan : 3 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

feba07 Captca Değiştir