Dijital çağda saygınlık nedir? ‘İtibar Yönetimi’

Dijital çağda saygınlık nedir? ‘İtibar Yönetimi’

Kişisel saygınlığın kurumsal karşılığının itibar yönetimi olarak adlandırdırıldığını biliyor muydunuz?


İçindekiler
Saygınlık olarak bilinen itibar kelimesini kurumsala indirgediğimizde karşımıza ‘itibar yönetimi’ çıkmaktadır. Ve ingilizce karşılığı Reputation Management olarak kullanılan İtibar Yönetimi aynı zamanda Dijital İtibar Yönetimi anlamına gelen Online Reputation Managment (ORM) olarak da kullanılmaktadır. İtibar yönetimi aynı zamanda halkla ilişkiler yönetiminin yeni bir açılımı olarak ortaya çıkmaktadır. Halkla ilişkiler açısından henüz yeni ve popüler bir terim haline gelen ve güven yaratmak temelinde oturtulmuş bir terim olmaktadır.İnsanların markalarınızı duyduğunda aklında ilk canlanan izlenimler arasında olumsuz izlenimlerin yer almasını istemiyorsanız itibar yönetimi için sağlam stratejiler hazırlamalı ve stratejiler alanının uzmanları tarafından işleve dökülmesini sağlamalısınız. Ve bu işlev süreklilik ifade etmelidir. Bunun için kurumun her zaman itibarının çeşitli kanallardan kontrol altında tutulması ve gerektiği aşamalarda desteklenmesi, çözümlenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Örneğin; hizmet sektöründe hizmet sunan bir firma olduğunuzu varsayalım. Eğer satışını tamamladığınız hizmet sonrasında müşterinize ait bir  şikayet söz konusuysa ona yeni çözüm yolları ve imkanlar sunmalı varsa yeni bir hizmet sunarak geri kazanılmaya çalışılmalıdır. Aksi halde müşteriye elimizden gelen birşey yok, iyi günler demeniz ve müşterilerin alternatifiniz olan diğer firmaları tercih etmelerini  izlemekten başka bir seçeneğiniz kalmıyor.
 

İPUCU
İtibar yönetimi marka veya firmanın halka doğru şekilde aktarılması ve markanın tanınırlık oranının arttırılması amacını taşımaktadır. Bu nedenle çevrimiçi ve çevrimdışı ortamlarda kontrol mekanizması oluşturularak markanın imajının ve itibarının haksız yere zedelenmesinin önüne geçilmek amaçlanır.

Peki bunun olmasını nasıl engelleyeceğiz?

ilk olarak kişi, marka veya firmanın tümüyle incelenme altına alınması referans kaynaklarının incelenmesi gerekir.Tüm bunların yapılabilmesi için ise en iyi yöntem olarak karşımıza çevrimiçi ortamlar ve sosyal medya ortamı çıkmaktadır. Örneğin; marka hakkında şikayetler araştırıldığında markadan insanların neden şikayet ettiğinin araştırılması,bilinmesi bunlarının nedenlerinin ve olası çözüm yollarının hesaplanması gerekmektedir.

Tüm bu izleme yöntemlerinin takibi yapıldıktan sonra artık ilgili departmanlar dijital itibarın iyileştirilmesi için çalışmalara başlayabilir ve iyileştirme çalışmalarıyla insanların sorunları giderilebilir. Dijital dünyada itibarınızı arttıracak ve dijital itibarınızı etkileyecek onlarca önemli nokta bulunmaktadır ve bu noktaların hiçbiri kesin değildir. Hiç biri kesin olmadığı gibi uygulayacaklarınız sonucunda elde edeceğiniz sonuçlarda kesin değildir. Bu yüzden ne yazıkki bilim gibi kesin formüllerle yönetilemez.
Genede İtibar Yönetimi’ni sağlamak konusunda en önemli aşamalar arasında bulunan SEO’dan bahsetme gerekliliği hissediyoruz. 

Markalarınıza hangi yollarla can verebilirsiniz? SEO nedir? Bu işlevi yerine getirebilir mi?

İstatistik şirketlerinin açıkladıkları rakamlara göre konuşmamız gerekirse artık insanların %80’i bir ürün veya hizmet için internet üzerinden araştırma yapmak istediğinde ilk durakları arama motorları oluyor. Markanızın arama motorunun sorgu sonuçlarında önlerde yer alması insanların hem size doğrudan ulaşması anlamına geliyor hem de showroom olarak hizmet veya ürünlerinizi detaylı olarak sunma şansı doğuruyor.
[iliskiliyazi id=92]


İnternet sitenizin dijital kimliğinizi yansıttığını unutmayın.
Müşterileriniz internet üzerindeki araştırmalarıyla sizin internet sitenize ulaşarak sitenizin tasarımına, yerleşimine, yaşattığı kullanıcı deneyimine önem verecektir. İnternet sitenizi bir sunum olarak düşünmeli ve bu sunumu ne kadar kolay anlaşılabilir,görünüş ve içerikleri açısından ‘harika’ diye nitelendirebilicek bir şekilde yerine getirebilirseniz bununla doğru orantılı olarak internet sitenizden daha çok memnun ayrılan müşteri sayısına sahip olabilirsiniz.
Sitenizin tasarımı ve kullanıcı deneyiminin en üst seviyede olması size başka neleri çağrıştırıyor acaba? Evet, internet siteniz bu kadar harikaysa görünüş kadar insanlara sunduğu içeriklerin de harika olması gerekir. Kullanıcıları bilgilendirecek ve onların tek seferde anlayabilecekleri içerikler sunmalısınız. İçerikler tabiri caizse bir internet sitesinin ‘eli kolu olmak’ işlevini yerine getirmektedir. Unutmamalıyız ki ziyaretçiler sizin sitenize güzel tasarlanmış olduğu için değil sunduğunuz içerikler ve anlaşılabilirliği için gelecektir.

Sosyal medya ile itibar yönetiminin bir arada kullanılması önemlidir

Tüm bunları yerine getirirken kullanmamız gereken silahımız nedir? ‘Sosyal Medya’

Sosyal medya söz konusu itibar yönetimi olduğunda en önemli kriterden bir tanesi. Sosyal medyayı sadece aktif olmak için kullanmanız hiçbir işe ifade etmez. Tüm platformlarda var olma maratonuyla uğraşmak ve her içeriği çılgınlar gibi yaymak yerine insanlarla sosyal medya üzerinde bağ kurmayı ve onlarla etkileşime geçmeyi denemelisiniz. İtibar yönetimi için hesapların aktif olmasından ziyade etkileşim işlevinin yerine getirilmesi oldukça önem taşımaktadır.

Tüm bu işlevleri aynı anda ve kusursuz bir şekilde yerine getirebilmek için ’ kurum içi iletişime’ önem vermeli ve bir orkestra şefi görevi üstlenmeliyiz. Bu durumda kurum çalışanlarımız orkestranın birbirinden asla bağımsız olamayacak parçalarını oluşturmaktadır. Mükemmel bir senfoni orkestrası ortaya koyabilmek için ise orkestradaki tüm çalgıların, aynı bestenin notalarını, belirlenen ahenk içinde çıkarmasını sağlamanız gerekmektedir. Aksi durumda orkestranın çıkardığı ses gürültü kirliliğini kurum içi iletişimin çıkardığı ise iletişim kirliliğinden ileri götürmeyecektir.
Peki bu konuda neler yapabiliriz?

  • Yönetim kademesiyle görüş birliği içinde iç iletişim programları hazırlamalı ve uygulanmalı,
  • Çalışanların iletişime açık olmasını, kuruluşun misyon ve hedeflerine sahip çıkmasını sağlayan etkinlikler planlanmalı ve uygulanmalı,
  • İç iletişimi artıracak projeler geliştirilmeli,
  • Kriz durumlarında iç iletişim kanalları iyi yönetilmelidir.


Yukarıda bahsettiğimiz bu adımlar yerine getirildiğinde sorunun çözüm aşamasının kökünü sağlamlaştımış oluyoruz ve bu sayede atacağımız diğer tüm adımlar bu adımla doğru orantılı olarak işlevini yerine getirmiş oluyor.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

515cec Captca Değiştir