Yerli Sanal Para Birimimiz Dijital Akche

Yerli Sanal Para Birimimiz Dijital Akche

İnternetin en güncel konusu olan dijital para akımı, Blockchain teknolojisi ile ortaya çıkmış ve geçen zamanla birlikte hayatımızda önemli bir yere sahip olmaktadır.

İçindekiler

Nedir Bu Blockchain?

Blockchain tanım olarak şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Bu veri tabanına ulaşmak için herhangi bir aracıya gerek yoktur. Yani herhangi bir aracı olmadan kullanıcılar ağa ulaşabilirler ve işlem yapabilirler. İşlem yaparken herhangi bir aracı olmadığından kullanıcılar herhangi bir merkeze bağlı değildirler. Yapılacak olan işlemler tamamen alıcıyla satıcı arasında gerçekleşmektedir.

Dijital Paranın Başlangıcı

Blockchain teknolojisine ait ilk dijital para 2009 yılında Bitcoin adıyla piyasaya Satashi -Nakamoto tarafından çıkarıldığı söylenmektedir. Bu dijital paraya ihtiyaç duymasının sebebinin ise 2007-2008 yılları arasında yaşanan ekonomik kriz olduğu söylenmektedir. Bu nedenle de bankalara alternatif olabilecek bir ekonomik sisteme ihtiyaç duymuştur. Bitcoin günümüzde kontrolsüz bir güç olarak görülmektedir. Herhangi bir merkeze, kuruma, devlete, ülkeye veya kişilere bağlı olmadığından ve tamamen özgür bir para birimi olduğundan hiç kimse tarafından yönlendirilememektedir.

Şu anda dünya üzerindeki Bitcoin kullanıcılarının sayısı 1 milyonu bulmaktadır. Çıkış değeri 0,50 dolar olan Bitcoinin şu anki değeri 10.000 dolara yaklaşmıştır. Bitcoin  kendi para biriminize çevrilebilir, alışveriş yapılabilir veya ürün satışı karşılığında Bitcoin alarak bu para birimini ticari hayatınıza dahil edebilirsiniz. Karşılıklı internet erişiminin bulunduğu her yerde Bitcoin transferi veya bu parayla ilgili işlemler gerçekleştirilebilir.

Dijital para artık hayatın bir parçası.

Blockchain teknolojisinin ikinci meyvesi olan Ethereum adıyla sanal ortama yayılan para birimi 2013 yılında 19 yaşındaki Vitalik Buterin tarafından bulunmuştur. Ethereum Bitcoine göre daha kesin bilgilerle piyasaya sunulmuştur. Ne zaman ve kimin ortaya çıkardığı daha net  olarak bilindiğinden kullanıcılara daha fazla güven vermektedir. Fiyat açısından şu anda en değerli 2. Para birimi olan Ethereum yaklaşık olarak günümüzde 500 dolara denk gelmektedir.

Türkiye’nin Dijital Parası Akche Nedir?

Öncelikli olarak Akche’nin  logo tasarımında hilal ve yıldızı andıran iki ayrı simge bulunmaktadır. Akche tanıtımının duyurusu 29 Ekim  saat 19:23 de yapılmıştır. Türkiye’nin ilk dijital parası olan Akchenin şu anki değeri 1.923 TL‘ye  karşılık gelmesiyle birlikte Türkiye nüfusuna eşit sayıda akche piyasaya sürülmüştür. Şu anki aşamada kullanıcılar tarafından faydalı olduğu görüşü çoğunlukta olursa ve dijital paramız %40 oranında destek görürse Akche projesi piyasada kalmaya devam edecek.

Akche logosu bu şekilde.

İPUCU

Başlangıç olarak Waves altyapısı ile birlikte çalışan ve bu altyapı üzerinden işlem gören Akche 2018 yılının 3. Çeyreğinden itibaren bağımsız bir kripto para birimi olmayı hedeflemektedir.

Fiziki paramız olan TL ile Akche alımı da Digilira üzerinden Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4586aa Captca Değiştir