Description Yazmanın Kuralları Değişmedi

Description Yazmanın Kuralları Değişmedi

Aralık 2017 itibariyle Google arama sonuçlarında beklemedik bir hamle yaparak normal olarak gösterdiği max. 160-165 karaktere kadar tanıdığı ve SERP’te gösterdiği Description (açıklama) bölümlerini 320 karaktere kadar çıkartmıştı.

Google çalışanları ise bu durumun evet olduğunu; ancak en iyi açıklama metni oluşturmanın temel amaçları ile kurallarının değişmediğinin altını çiziyor.

Google 320 karakter ya da 230 karakter fark etmiyor sitenizin description bölümünde yer alan meta açıklamaya uymayabilir, bunu arama sonuçlarında göstermeyebilir ya da kendi sayfadan aldığı başka kelimeleri bu kısımda kullanıcılara gösterebilir. Buradaki temel nokta Google algoritmalarının karar verme aşamasında aranılan kelimenin sayfanın içeriği ile ne kadar alakalı olduğu durumudur. SEO planlamaları ve çalışmalarında tıklanma oranı bu kısmında önemi büyük olabiliyor.

RankRanger verileri de bu karakter sayısındaki yükselmenin olduğunu gösteriyor.

Rankranger istatistikleri de bu durumu doğruluyor.

Description Karakter Sayısında Değişiklik Yapma

Meta description bölümünüzün ziyaretçilerinize gösterilme biçiminden ve mevcut halinden memnunsanız bu kısımlara karışmayabilirsiniz, yani zorunlu değilsiniz; eğer burada yazılanlardan memnun değil ve değiştirmeyi planlıyorsanız deneyebilirsiniz. Daha fazla detayı Google’ın yayınladığı iyi başlık ve snippet oluşturma makalesine göz atarak öğrenebilirsiniz. Bu bölümü yine spam teknikleriyle doldurmamanız gerektiğini, sıralama ile ilgili değil sadece görünürlüğünüzü etkileyebileceğini unutmadan belirtelim.

Adtorium'un bu sayfasının description açıklaması da örnek olabilir.

Google Search Console’da yer alan Arama Trafiği bölümünü buradaki ilgili metayı oluşturmak için kullanabilir ve popüler arama sorgularıyla en iyi sayfa açıklamalarını oluşturabilirsiniz.

John Muller'in ise konuyla ilgili bazı düşüncelerine aşağıdaki videodan bakabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

d60901 Captca Değiştir