DeepCrawl İle SEO Sorunlarınızı Giderebilirsiniz

DeepCrawl İle SEO Sorunlarınızı Giderebilirsiniz

SEO araçlarından olan DeepCrawl  özellikle teknik SEO sorunlarının giderilerek sitenin genel görünürlüğüne pozitif olarak katkı sağlayan araçlardan birisidir.

İçindekiler

Bazı durumlarda sitelerin büyüklüğü, URL sayısının artması ve haliyle de sayfaların çok büyük dataları olduğunda bunları gözle kolayca ayırt edemeyebiliyoruz, bu durumlarda da DeepCrawl  gibi araçlarla destek alabilirsiniz.

DeepCrawl Nedir?

DeepCrawl, sitedeki 404 hatası veren, non 200 olan, duplicate içeriklerinizi, hatalı URL yapılandırılmalarını ve indexlenmeyen sayfalar gibi birçok veriyi size sunan teknik SEO aracıdır.

Deepcrawl'ın analiz ekranında tüm SEO eksiklerinizi görebiliyorsunuz.

DeepCrawl Hangi Siteler Kullanmalı?

DeepCrawl’ın öncelikle ücretli olduğunu hatırlamakla beraber küçük işletmeler için bu aracı kullanmak pahalı olabilir; ancak haber siteleri ya da e-ticaret siteleri gibi çok fazla sayfa bulunduran sitelerin bu aracı kullanarak bazı sorunlarına çözüm bulması mümkündür.

İPUCU

Burada bulacağız hataların özellikle back-end tarafıyla da alakalı olabileceğini düşünerek size yazılım desteği veren firma ile sürekli iletişim kurmak zorunda da kalabilirsiniz.

Araç Nereleri Tarayabilir?

DeepCrawl botları sitenizin;

 • Https/http sürümlerini,
 • Subdomainleri,
 • Robots.txt dosyasını,
 • Site haritalarınızı,
 • Backlinklerinizi,
 • Sunucu loglarını tarayabilir ve size özel raporlar çıkartabilir ve tarayabilir.

Ayrıca tarama sıklığını vs. gibi birçok opsiyonel seçeneği de araçta bulabilirsiniz.

Deepcrawl aracının ana ekranı.

DeepCrawl Nasıl Kullanılır?

Aracın ara yüzü İngilizce bu yüzden İngilizce bilmeniz iyi olacaktır. Satın alacağınız paketin türlerine göre sisteme farklı siteleri kaydedebiliyorsunuz. DeepCrawl kullanımı aslında bazı teknik konulara dayanıyor. Sitenizin boyutuna göre aracı çalıştırabilir ve süre sonunda raporunuza bakabilirsiniz. Şu anki ara yüzüyle belirtecek olursak;

 • Indexation Reports

Burada taranmayan URL’ler, hatalı URL’ler, 200 kodu döndürmeyen sayfalar ve indexlenen sayfalar gibi detaylara bakabiliyorsunuz.

 • Content

Burada yinelenen içerik sorunlarınızı çözebilirsiniz. Çok uzun ya da çok kısa title ve descriptonlarınızın durumuna bakabilir, Heading hiyerarşinizi kontrol edebilirsiniz.

 • Config

Canonical durumlarınızı açıkça burada görebilirsiniz. Ayrıca AMP, mobile alternative URL’ler de bu bölümde listelenmektedir. Yine hatalı canonical bölümleri de bu kısımda belirtilmektedir.

 • Links

Site haritalarınızdaki linkler, hreflang linkleriniz ile iç ve dış linklerinizin durumu burada mevcuttur. Kırık linkleriniz de yine kısa sürede bulabiliyorsunuz.

 • Traffic

En iyi açılış sayfalarınız ve trafik aldığınız sayfaları görebileceğiniz rapor.

 • Mobile

AMP sayfalarınız varsa bunların durumu, responsive tasarımların durumuna bakabilirsiniz.

 • Log Files

Log analizlerinizi buradan yapabilirsiniz, tabi öncelikle log dosyanızı istenilen formatta sisteme entegre etmeniz gerekiyor.  Daha fazla bilgiyi Deepcrawl ve SEO makalesinden de bulabilirsiniz.

[iliskiliyazi id=75]

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

f1efe0 Captca Değiştir