Breadcrumb Nedir ve SEO için Neden Önemlidir?

Breadcrumb Nedir ve SEO için Neden Önemlidir?

İnternet sitesine tıkladığınız andan itibaren son işleminize kadar ard arda tıkladığınız sayfalar sayfanın üst kısmında belirecektir. Bu durum da geri dönüşünüz için size kolaylık sağlayacaktır.

İçindekiler

Breadcrumb’un Türkçe karşılığı ‘’ekmek kırıntısıdır’’. Ancak hikayesini bilmeyenler için ‘’sayfa işaretleri yolu’’ da denilmektedir.  Sitede gezinti halinde olduğunuz anda nerede olduğunuzu ve site düzenine göre o sayfaya nasıl geldiğinizi gösteren bir site navigasyonu olarak tanımlanabilir.

İPUCU

Ekmek kırıntısı olarak isimlendirilmesinin temel nedeni de site içerisindeki işlevidir. Adını ‘’Hansel ve Gratel’’ masalında eve kolay dönebilmek için ilerlemiş oldukları yola ekmek kırıntıları bırakmalarından almaktadır. Web sitesi tasarlayıcı da bu durumdan ilham alarak kullanıcılara bulundukları sayfaları göstermekte ve ana sayfaya kolay dönebilmeleri için bir yol haritası oluşturmuş, bu uygulamaya da Breadcrumb adını vermişlerdir.

Breadcrumb genelde sitelerde yatay, gri tonlarda tasarlanır ve sitedeki konu başlığının üzerinde bulunurlar. Breadcrumb uygulaması site kullanıcıları tarafından genel olarak etkin kullanılır ve arama motorları tarafından da büyük önem teşkil etmektedir. Kullanıcı deneyimi açısından bakıldığında insanların sitenizde daha rahat dolaşabilmesi, aradıkları şeye hemen ulaşabiliyor olmaları demek onların sitenizde daha uzun vakit geçirmesi anlamına gelmektedir. Kullanıcıların odak noktası olarak yapılan her türlü iyileştirme de Google tarafından sevilir. Son dönemlerde internette gezinme olayının mobil cihazlar üzerinden yapıldığı düşünülürse Breadcrumb uygulaması bu anlamda işleri daha da kolaylaştıracaktır.

Breadcrumb sayfa geçişlerinden sonra geri dönüş yaparken kolaylık sağlayacaktır.

En Doğru Breadcrumb Uygulaması

  1. Breadcrumb uygulaması yapılırken ayıraç olarak hangi sembolün kullanılacağına karar verilmelidir. Genellikle sayfaların birçoğu kelime ayıracı için ‘’büyüktür işareti (>)’’ kullanmaktadırlar. Sitenizin tasarımına veya göz zevkinize göre ‘’tire(-)’’, ‘’nokta(.)’’ veya ‘’slash işareti(/)’’ kullanabilirsiniz.
  2. Breadcrumb uygulamasının sitedeki yeri ve büyüklüğü de kullanıcılar için önemlidir. Sitelerde genellikle sol üst kısımda konu başlıklarının hemen üstünde ve orta büyüklükte olması tercih edilir. Bu seçimler doğrultusunda hem abartılı bir büyüklükten kaçınılmış, hem de site üzerinde görünür ve kolay ulaşılabilir olması sağlanmıştır.

SEO, kullanıcı deneyimini her zaman en ön planda tutmaktadır.  Bir sitenin o siteye giriş çıkış yapan, site içerisinde zaman geçiren kullanıcıların memnuniyetleri sitelerin arama motorları üzerindeki değerini arttırmaktadır.  Bu aşamada arama motorlarının müşteri memnuniyetini nasıl tespit ettiği sorusu aklınıza gelebilir. 

sitemizden bir breadcrumb örneği.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar eğer sitenizde aradıkları bilgiye ulaşırlarsa sitenizde uzun süreli vakit geçirmiş olurlar bu da arama motorları için müşteri memnuniyeti anlamına gelmektedir.  Arama motorları buna göre değerlendirme yapar ve bu bilgileri işlerler. Bu işleme sonucunda ise sitenizin değeri ortaya çıkmış olur.

Kullanıcılar web siteniz üzerinde gerçek ve doğru bilgilere ulaşabilirler ise daha sonrasında da başka bir bilgi için sitenizi ziyaret edeceklerdir. Bunun yanında site içerisinde bilgiye ulaşmanın da kolay ve kafa karıştırıcı olmaması gerekmektedir.  Kolay ulaşılabilirlik kelimesinin altında ise Breadcrumb uygulaması bir ipucu niteliği taşımaktadır. Breadcrumb bir sonraki aşama için yeni bir sayfaya yönlendirilmesi gereken siteler için çok önemli bir uygulamadır. 

Site içerisinde karmaşıklık ve kafa karıştırıcı durumlar varsa, bu durum arama motorlarının pek de hoşuna gitmeyecektir ve SEO açısından da olumsuz etki yaratacaktır. Sonuç olarak da web siteniz arama motorlarında geri sıralara düşecektir. Bu anlamda Breadcrumb uygulaması ve SEO birbiriyle çok bağlantılı terimlerdir. SEO çalışmalarında başarılı olabilmek için Breadcrumb uygulamasının doğru adımlarla gerçekleştirilmiş ve kolaylık sağlayıcı nitelikte olması çok önemlidir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

07cf6c Captca Değiştir