Bilinen En İyi 10 Google Doodle’ı

Bilinen En İyi 10 Google Doodle’ı

Google Doodle hayatını, şirketin kurucuları Sergey Brin ve Larry Page için mizahi bir mesaj olarak ofis dışında başlattı. Herkese Burning Man festivaline katıldıklarını bildirmek için festival simgesini kendi şirket logolarındaki ikinci “o” harfinin arkasına yerleştirdiler.

İçindekiler

Google, orijinal Burning Man örneğinden kısa bir süre sonra tarihi olaylara parmak basmak ve göstermek için Doodles ile denemeye başladı ve popülaritesi arttıkça Doodle, Google için vazgeçilmez bir özellik haline geldi. Küresel olarak özel kabul edilen günleri, tarihsel figürleri vurgulamak, halkı önemli bilimsel kuramlar hakkında eğitmek için ya da oynamak için eğlenceli bazı oyunları gösterirken Google ana sayfasını kullanmaktadır.

Google şu ana kadar ana sayfası üzerinde yüzlerce Doodle kullanmıştır. Biz de hoşunuza gidebilecek 10 tanesini sizler için derledik;

Claude Monet (14 Kasım 2001)

Doodle’ın varlığının ilk birkaç yılında, çoğunlukla ulusal tarihleri işaretlemek için ortaya çıkma eğilimi göstermiştir. Fransız ressam Claude Monet’in doğumundan bu yana geçen 161 yılı kutlamak için Google, logosunun empresyonist tarzda tabiriyle 2001 yılında her şey değişti.

Claude Monet Doodle

Google harflerindeki ışığın parıltılı etkisi ve altındaki su ilaçlarının varlığı, Monet marka stilinin zarif yankıları işlevi görmektedir. Bu Doodle için hem tematik hem de estetik olarak bir değişime işaret etti. Sanatçılar için ise diğer önemli saygınlıklar ise Wassily Kandinsky, Carlos Merida, Gustav Klimt ve Frida Kahlo’dur.

Harriet Tubman (1 Şubat 2014)

Harriet Tubman’ın olağanüstü hayatı Google tarafından Şuban 2014’te kutlandı. Doodle, köleliğinden kaçışını ve başkalarını aynı kaderden kurtarmak için yaptığı cesur misyonlarını vurgulamak için resmini ve bir lamba içeriyordu.

Harriet Tubman Doodle

Bu özellik birkaç nedenden ötürü dikkat çekicidir. 2014 yılında yapılan araştırmaya göre Google’ın Doodles’daki çeşitliliğinin eksikliğini ortaya koymuştur. Bir arama motoru açılış sayfasında basit bir tasarım olsa da, Google’ın sahip olabileceği toplumsal etkinin bir yansıması olarak ortaya çıkmıştı. Aslında bu noktadaki tüm Doodle’ların yarısından fazlası beyazlardı.

Alexander Calder (22 Temmuz 2011)

Heykeltıraş Alexander Calder en iyi çalışması mobil mucidi olarak bilinir. Bu yapılar, rüzgarda sallar ve kendileriyle temas eden öncül kuvvetlere bağlı olarak değişirler.

Alexander Calder Doodle

Calder’ı ilk Doodle’ın HTML5 standardını kullanarak tamamen oluşturulabilmesi için mükemmel bir hale getirildi. İnternet tarayıcıları bu noktaya kadar böyle karmaşık bir medya biçimi oluşturma yeteneğine sahip değillerdi ve bu tasarım bir mühendis ekibi, sanatçı ve illüstratör ekibin çalışmasını gerektiriyordu. Doodle bir kullanıcı bileşen parçalarını tıkladığında ya da üzerine geldiğinde Calder’in 113. Doğum gününü gösterdi.

Charlie Chaplin (16.04.2011)

Charlie Chaplin’in doğumunun 122. yıl dönümünü kutlamak için Google’ın ikamet eden doodlezlarından biri, sessiz film çağının en komik dehasına borcunu ödemek için bir bıyık ve şapka taktı.

Charlie Chaplin Doodle

Bu, ilk canlı aksiyon Doodle’dı ve gerçekten Google ekibinin bir sevgi emeği olarak karşımıza çıktı. Topuk tıklama, kamış sallayarak ve alt tekmeleyerek tekrarlayabilirsiniz. Bu 2 dakikalık siyah beyaz film, Chaplin için mükemmel bir efekt olmuştur. Bunun dışında izleyicilerin dikkatini birkaç saniyeden daha uzun bir süre çekmek isteyen Doodles çağının başlangıcını da işaret etmektedir. Bu nedenle Chaplin Doodle, 2011 yılına kadar yaygın olan stilize Google logolarıyla bundan sonra gelen geniş yelpazeli deneyimler arasında önemli bir bağlantı oluşturmaktadır.

Benim Merkez Orta Yaşamım (21 Mart 2016)

2009’dan beri Google, Doodle 4 Google rekabetinde bulunmaktadır. Yarışma, ilköğretim çağındaki çocukları, kendilerine en çok önem veren insanlara ve meselelere dayanan bir Doodle tasarlamak için teşvik etmektedir.

Benim merkez orta yaşamım Doodle

Akilah Johnson, 2016’da Siyah Hayat Maddesi hareketinden esinlenerek girdiği “Afrocentric Life” konusuyla ABD’yi kazandı. 100.000’in üzerinde öğrenci sunumundan seçilen Johnson, Doodle’ı iki hafta boyunca kalem, boya kalemi ve işaretleyiciler kullanarak yarattı.

Ludwig van Beethoven (17 Aralık 2015)

Tüm zamanların en iyi bestecisine, Google’ın en çekici, karmaşık, klasik müzik Doodle’ı uyarlama şerefi verildi.

Ludwig van Beethoven Doodle

Beethoven’ın vaftizinin 24. Yıldönümünü kutlamak için düzenlenen bu interaktif oyun, büyük sanatçının hayatındaki olayları sergiliyor ve bizi en ünlü eserlerindeki hareketleri birleştirmeye davet ediyor. Bu Doodle liste yapar, sürekli bir anlatım geliştirir ve izleyiciyi etkileşime girmeye davet eder. Aynı zamanda Avrupa tarihinde yapılmış en büyük sanatlardan bazılarını da içermektedir.

St Patrick Günü (17 Mart 2015)

Google, ulusal tatillerde buluşmak üzere Doodles’u üretme konusunda ünlü bir tarihe sahiptir. Her gelen Amerika’ya kadar Cezayir için Avusturalya’da Doodle  oluşturuldu.

St Patrick Günü Doodle

Bununla birlikte, eğlenceli vakit geçirmek için St Patrick’s Day yinelemeleri  2015 irlandalı sanatçı Eamon O’Neill tarafından tasarlanan keman çalma klonları ailesine sahip vintage bir yıl oldu. Bu Doodles’ı özel kılan özellik, Google’ın her yıl dünya çapında böyle geniş bir bayram kutlamasına bağlılığıdır.

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart 2017)

Google yıllar boyunca ana sayfasında Uluslararası Kadınlar Günü’nü kabul ediyor. 2017’de günlük hayatımızı şekillendiren 13 öncüye kapsamlı bir bakış açısı sağlamak için ekstra bir yol katetmiştir.

Uluslararası Kadınlar Günü Doodle

Bunu en ilginç kılan özellik, Google’ın şimdiye kadar bildikleri isimlerden öteye gitme, görünmeyen ya da gizli hikayeleri aydınlatmak istemesidir.

PAC-MAN (21 Mayıs 2010)

Pac-man Doodle’ı olağanüstü bir başarıydı. Ekonomiye 120 milyon dolarlık emek harcanması, maliyeti getirdiğinden tüm zamanların en popüler video oyunlarından biri olan pac-man video oyunu Doodle ile hayatımıza yeniden girdi.

Pac-Man Doodle

Pac-man’ın 30’uncu yıl dönümü için yaratılmış olan ilk oynanabilir Doodle, eski arcade oyununun deneyimini çoğaltmaktadır.

Oskar Fishinger (22 Haziran 2017)

Listemizdeki en yeni giriş ve belki de emellerinde en geniş film yapımcısı ve görsel sanatçı Oskar Fishinger’in doğum gününü işaretlemek için oluşturuldu. Müzikle vizyon arasındaki bağlarla büyülenmiş ve ayrılmaz olarak görülmüştür.

Oskar Fishinger Doodle

Google’ın bu konudaki interaktif deneyimi, bize bir dizi enstrüman kullanarak kendi “görsel müzik” yaratma fırsatı vermeden önce sanatçının teklifiyle başladı.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

422834 Captca Değiştir