Başlık Etiketi Oluşturmak İçin 7 İpucu

Başlık Etiketi Oluşturmak İçin 7 İpucu

Arama motorları sonuçlarında sitenizin etki alanını genişletmek, web sayfanızın bilinilirliğini arttırmak, birden fazla anahtar kelime hedefli ve etkili bir SEO başlığı oluşturmak sitenizdeki yazı içerikleri için planlayabileceğiniz önemli bir stratejidir.

Bu strateji ile ulaşılmak istenen hedef hem yazınızla birebir uyumlu içerikleri başlıkta toplayabilmek hem de arama motoru sonuçlarında birden fazla anahtar kelime hedefiyle çok daha geniş bir kitleye ulaşılmasını sağlamaktır.

Başlık etiketi SEO için oldukça önemli bir etkendir. Oluşturduğunuz başlık etiketinizin tıklanma oranı artarsa doğru orantılı olarak trafiğiniz de artacak demektir. Trafiğin ise sıralamada oldukça büyük bir etkisi bulunmaktadır. Artan trafiğiniz sıralamada yükselmenizi sağlayacaktır.

İçindekiler

Ziyaretçilerinin ilk karşılaştığı şey ‘’title tag’ olmaktadır yani ‘başlık etiketi’niz.  Başlık etiketinizi birkaç ipucu yardımıyla geliştirebilirsiniz.

Başlık- İçerik Uyumu

Öncelikle oluşturduğunuz başlığın içerikle uyumlu ve benzer olması oldukça önemlidir. Bu sebeple başlıkta kullandığınız anahtar kelimelerin sitenin içeriğinde de belirli oranda tekrar etmesine dikkat etmelisiniz.  Oluşturduğunuz başlığınız içeriğinizi en iyi şekilde ziyaretçiye anlatmalıdır. Arama motorları bunu göz önünde tutarak içerik ve başlık uyumunu incelemektedir.

Başlık etiketinde(Title Tag) sayı kullanarak trafiğinizi arttırabilirsiniz

Başlık etiketinizde sayı bulundurmanız ziyaretçilerinizin mutlaka dikkatini çekecektir. ‘’Mobil dönüşümler için 6 Alternatif Yol’’ gibi başlıklar ziyaretçinin linke tıklaması için onu teşvik eder. Buna sebep olan şey ise psikolojide ‘bilişsel önyargı’ olarak isimlendirilen olgudur. Beynimiz ilgi çeken ve spesifik veri sağlayan bilgileri seçmektedir. Arama sonuçlarında karşımıza oldukça fazla bilgi çıkmaktadır. Bu durumla karşılaşan beynimiz güvenebileceği ve dikkatini çekebilecek bir sonuca yönelir. Bunu ise kesin bilgi verme ihtimali en yüksek olan sayılara yönelerek yapar.

Yazılarınızda Tarihlere Yer Verebilirsiniz

Tarihler daha belirgin bir sayı türü olarak karşımıza çıkar. Örneğin ‘’2018 SEO yenilikleri’’ tarzında bir başlık mutlaka dikkat çekecektir. Duruma göre daha ayrıntılı bir tarih vermekte mümkündür ama bu her durum için uygun olmayabilir. Tarih kullanımınız hem içeriklerinizi belirli bir tarihe göre sıralamanızda hemde ziyaretçilerinizin göncel bilgiye ulaşma isteğini tetikleyerek size yardımcı olur.

Etiket Uzunluğu

SEO’da en çok muallakta kalıp tartışılan konulardan bir tanesi başlık uzunluğudur. Bazen ‘saat’ gibi oldukça kısa başlıklarla karşılaşabiliyorken, bazen de ‘ ucuz saat, çelik kasa saat ve fiyatları’ gibi birçok anahtar kelimeyi içinde barındıran daha uzun başlıklar görebiliyoruz. Bu başlıklardan ilkinin sorunu, daha geniş bir alana hitap ediyor olmasıdır. Yani saat denildiği zaman önümüze birçok seçenek çıkmakta ve bu başlıkta herhangi bir filtreleme kullanılmamaktadır.  İkinci başlıkta ise filtreleme yapılmaktadır. Ziyaretçi çok fazla filtreleme yapılmış olan başlıkları okumaktan kaçınacaktır. Aynı zamanda arama motoru da başlığın ne ile ilgili olduğunu tam olarak kestiremeyecektir. Kategorilere uygun olarak bir başlık oluşturabilirseniz net bir anlatımda bulunmuş olursunuz.

Son olarak yapılan bir çalışmada binlerce url’in başlık etiketi kısaltıldı. Bu çalışma sonucunda ise sıralamalarda bir artış gözlemlendi.  Başlık etiketinde en iyi karakter sayısı 50-60 arasındadır. Başlıkta seçeceğiniz anahtar kelimeniz ziyaretçinizin arama yaparken kullanabileceği bir kelime olmalıdır.

Eş Anlamlı Kelime Kullanımı

Bir önceki başlıkta ‘saat’ hem başlıkta hem de kategoride kullanılarak etiket içerisinde iki kez kullanılmış oldu. Bu durumda istenmeyen bir durumdur.  Örneğin ‘ ucuz otobüs bileti’ alanında sıralamanızı yükseltmek istiyorsunuz. Vereceğiniz başka bir bilgi de yok. O zaman eş anlamlı kellimeler hem başlığınızın karakter sayısını uygun hale getirip, hem de farklı şekillerde arama yapan ziyaretçilere ulaşabilirsiniz.  Ucuz yerine uygun kelimesini kullanarak arama yapan ziyaretçilere de ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu tür eş anlamlı sözcükler ve değişkenleri bulmak için bir Keyword Explorer, SEMrush ve Google Search Console gibi 'anahtar kelime araçlarını' kullanarak farklı başlık etiketleri yaratabilirsiniz.

 

İPUCU
 Başlık etiketi SEO için oldukça önemli bir etkendir. Oluşturduğunuz başlık etiketinizin tıklanma oranı artarsa doğru orantılı olarak trafiğiniz de artacak demektir. Artan trafiğiniz ise sıralamada yükselmenizi sağlayacaktır.

Harekete Geçirici Mesajlar ( Call-to-action)

Trafik artışını oldukça etkileyen bir stratejidir. ‘’Satın al’’, ‘’Bul’’ , ‘’İndir’’, ‘’İzle’’, ‘’Dinle’’ kelimelerini başlıkta kullanmak ziyaretçilerinizin dikkatini çeker.  Bir eylemi gerçekleştirebileceklerini anladıkları için linke tıklama istekleri baskın hale gelir. Arama motoruna bu kelimeleri yazmamış olsalar bile sonuçlarda görmeleri dikkatlerini çekmesini sağlayacaktır.  Herhangi bir film ismi arattığında başlık etiketinde ‘’izle’’ kelimesini gören kullanıcı o linke tıklarsa filmi izleyeceğini bilmektedir. Bu yöntem de tıklanma oranının artmasını sağlar.

Anahtar Kelimeler

Google Search Console vb.  araçları kullanarak sitenizin en çok tıklanma aldığı anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz. Böylece ziyaretçilerin sitenizde bulmak istediği bilginin sizde olduğu mesajını başlık ile verebilir ve tıklanma oranınızı arttırabilirsiniz.

Örneğin:

Google Search Console aracını kullanarak sitenizin en çok tıklanma aldığı anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz.

 

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

fe40f0 Captca Değiştir