Başarılı Liderlerin Bilinen 8 Özelliği

Başarılı Liderlerin Bilinen 8 Özelliği

En başarılı liderler, başarıların zaman içinde ekilen bir şey olduğunu anlarlar. Başarı, hayatınızın amacı etrafında işlev gören günlük bir öğütme, yani günlük taahhüttür. Bu alışkanlıklar günlük rutininizin bir parçası haline geldiğinde, kendi başarınızın en büyük lideri olma yolunda ilk adımı atmışsınız demektir.

İçindekiler

İPUCU

Kendi başına bir lider olarak öne çıkmak için, başarınızı ve şöhretinizi geri kazandıracak alışkanlıklar yaratmalısınız. 

Başkalarının da kendi başarılarına ulaşmalarına yardımcı olmak için kendinizi de hazırlamalısınız. Lider olan insanların başarıya ulaşmaları ya da başarılı insanların lider olabilmesi için 8 özelliğe sahip olmaları gerekmektedir. Bunlar;

1. Her Gün Okuyun

Başarılı liderler günlük okuma alışkanlığının onlara sunmuş olduğu inkar edilemez yararı herkes tarafından biliniyor. Okumak sizi her zaman daha akıllı yapar, zihinsel gelişiminizi sağlar ve netliği geliştirir. Stres azaltır, kelime bilginizi, hafızanızı, akıl yürütme becerinizi ve en önemlisi de bilgi tabanınızı genişletir. Bunların dışında odaklanma, konsantre olma ve yazma becerinizi geliştirir.

Tüm bunlar sizi huzurlu yapar çünkü birçok konu hakkında bilginiz olur ve her ortamda konuşma imkanınız olur. Okuma, sizi rahatlatan ve uyaran bir etkinliktir. Mükemmel bir lider olmak için, öğrenme kapısından yürümek zorundasınızdır. Okumadan kazandığınız öğrenme, başarı potansiyelinizi büyük ölçüde arttırmaktadır.

2. Zorlu Görevlere Odaklanın

İstisnai liderler meydan okuma arenasında yaşar ve gelişirler. Bunun dışında başarılı olabilmek için kendinize ne kadar çok meydan okursanız, güveniniz o kadar çok olur. Meydan okuma, yalnızca yeteneklerinizi ve bilginizi geliştirmeye yardımcı olmaz, bunun yanında geliştirdiğiniz hedeflere ulaşabilmeniz için sahip olduğunuz inancı da büyütmeye yardımcı olur.

Zorlu görevler başarılmasa bile insanlara bir çok ders ve çıkarım verecektir.

Tecrübeli liderler, genel olarak rakiplerinden önce kendileriyle mücadele etmekte ve kendi bilgilerini yine kendileriyle yarıştırmaktadırlar. Mükemmel bir lider olabilmek için üst düzey görevlere odaklanmalı ve bu alışkanlıkları kazanmaya çalışmalısınız.

3. Sağlığınızı Öncelik Haline Getirin

 Büyük liderler, dört aşamalı olarak kendilerine bakmayı alışkanlık haline getirirler.

  • Fiziksel,
  • Duygusal,
  • Zihinsel
  • Ruhsal olarak kendilerine dikkat ederler.

Fiziksel bedenin genel sağlığın, diğer tüm büyük şeylerin gelişme fırsatı bulduğu bir temel olduğunun farkındalardır. Fiziksel olarak iyi değilseniz, fiziksel seviyenin üstündeki yani, duygusal zihinsel ya da ruhsal olarak da iyi olmanız pek de mümkün olmayacaktır.

Düzenli olarak egzersiz yapmanız, dengeli bir diyetle yemek yemenin, yeterli uyku uyumanın ve günlük takviyelerle konsantrasyon ve enerjinizin yerinde olması çok önemlidir. Bu da sağlıklı yaşama alışkanlığı anlamına gelmektedir.

4. Hayran Olduğunuz İnsanlardan Öğrenin

Olağanüstü liderler, aşırı kazananlar olma eğilimindedir ve hatalar yaparken kendilerini aşırı derecede eleştirirler. Bu tuzağa saplanmaktan kaçınmak için başarılı liderler, üstlerine veya baktıkları diğer kişilere sahip olduklarından emin olmalısınız. Gerektiğinde birilerine danışmaktan kesinlikle çekinmeyin.

Kendinizi modelleyeceğiniz bir idole sahip olduğunuzda, zorlu koşulların stresine girdiğinizde doğal olarak yaşadığınız akut panikten kurtulmanıza yardımcı olur. Hayran olduğunuz kişiden tavsiyeler almanız, sizi karşı karşıya olduğunuz stresli engelleri daha başarılı bir şekilde geçmenizi sağlayan bir durumdur. Tecrübeli liderler, tüm liderlerin kendilerine idol olarak belirledikleri insanlara derinden saygı duymaktadırlar.

5. Bir Sonraki Gecenizi Planlayın

Etkili bir liderin önemli bir başarı akışkanlığı, ertesi gününü bir gece önceden planlamaktır. Belirli bir günde elde etmeyi planladığınız şeyin herhangi bir netliği yoksa başarılı olmanız da zor olacaktır. Bazı şeyleri başarmış olabilirsiniz, ancak planlı olarak ilerleyebilirseniz ve büyük resme odaklanabilirseniz başarınızı sürekli üzerine koyarak arttığını göreceksiniz. Bir sonraki gününüzü planlayarak çalışmak sizi organize bir hayata alıştıracak ve bu şekilde süprizlerden uzak kalmış olacaksınız.

6. Hedeflerinizi Önünüzde Tutun

Birçok lider, hedefleri  her zaman ön planda tutmuş ve bu hedeflere ulaşabilmek için birçok strateji ile ilerlemişlerdir. Hedeflerinize odaklanma alışkanlığı kazanmak, başarılı olma kapasitenizi arttırmak açısından paha biçilemez bir şeydir.

Her zaman hedefleriniz doğrultusunda ilerlemeli ve bu yolda çabalamalısınız.

Temel fikir, onlara ulaşmak için doğru yolda olduğunuzdan emin olmanın bir yolu olarak yenilenme hedeflerini akılda tutmak gerektiğidir. Hedeflerinize odaklanma alışkanlığınız olduğunda, onlara doğru çalışırsınız ve daha az zahmetle elde edersiniz. Bu şekilde hedeflerinize ulaşmak kolaylaşır ve gelişiminizde sizleri motive eder.

7. Harekete Geçin

Korku. bilinen, tanıdık olandan daha iyidir çünkü daha güvende hissettirir. Sıkıcı ya da acı verici olsa bile, işler en azından öngörülebilir bir durumdadır. Bununla birlikte, değişim korkutucu olduğu için hepimiz kalabalık bölgelerde kalmayı tercih etmekteyiz. Peki gerçekten değişim korkutucu mu? Eğer korkutucu değil de bunu geç fark edersek ne olur?

Bu gibi bilinmeyenler potansiyel olarak sizi değiştirme korkusu içine sıkıştırabilir, o nedenle gerçekleşmemiş şeyler yüzünden olduğunuz yerde kalırsınız. Kendi yolunuzda, stratejileriniz doğrultusunda riskler almanız gereken durumlar olacaktır. Bu durumlarda kazanamayabilirsiniz ama en azından öğrenirsiniz.

8. Güçlü ve İlham Veren Bir “Neden” in Var

Yaşam amacı, en bilinçli ve en donanımlı şekilde hayatınızı yaşamak ilk adımdır. Her gün milyonlarca görevle meşgul olabilirsiniz. Net bir amaca sahip olmadığınızda bilinçsizce yanlış yola sapmış olabilirsiniz.

Bunun nedeni, hedeflerinizin amacınızla hiçbir ilgisinin bulunmamasıdır. Stephen Covey’nin dediği gibi “ Merdiven duvara yaslanmamışsa, attığınız her adım sizi yanlış yere götürür.” Nedenini bilince, çalışma ve risk almak çabanıza değecektir. Sevdiğimiz ve vizyonumuzu destekleyen kişilerin bakımını yapmak, desteklemek ve beslemek için çaba göstermeyi arzulamaktayız.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

cb4104 Captca Değiştir