Başarılı Bir İçerik Stratejisi Planlamaya Nasıl Başlanır?

Başarılı Bir İçerik Stratejisi Planlamaya Nasıl Başlanır?

İçerik Pazarlama Enstitüsüne göre, B2B pazarlamacılarının sadece %37’sinin belgelendirilmiş bir içerik stratejisi bulunmaktadır. İşte içerik stratejisinin en doğru şekilde planlanabilmesi için 5 ipucu;

İçindekiler

1. Müşterilerinizi Tanımlayın

Hedef kitlenizi ya da sadık müşteri kitlenizi iyi bir şekilde tanıdığınızı düşünebilirsiniz, ancak birçok pazarlamacı segmentlere odaklanmaktadır. Yaş aralığı, cinsiyet veya konum gibi faktörler sizin için kıstas olabilir. Bununla birlikte, hedef kitle daha fazla filtrelenebilmektedir. Örnek olarak insanların bir markada neye önem verdikleri ve o markadan neler bekledikleri. Markanın insanların hangi ihtiyacını karşılayabileceği gibi sorularla doğru yola ulaşabilirsiniz.

Empati haritası

İçerik stratejisi oluştururken, kitlenize farklı bakış açılarıyla yaklaşarak onlarda merak uyandıracak ve ilgilerini çekecek içerikler ortaya çıkarabilirsiniz. Sosyal medyayı en etkili şekilde kullanarak, müşteri kitlenizin sosyal platformlarda neleri arattığı, ne ile ilgilendikleri gibi bilgileri araştırarak ihtiyacınız olan anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

2. Neyin İşe Yarayıp Yaramayacağını Belirleyin

 Google Analytics kullanımı ile ilgili 2018 yılı için içerik stratejinizi belirlerken ya da güncellerken geçmiş yıllara ait başarılara veya çalışmalara bakarak eksiklerinizi, tamamlamanız gereken yönlerinizi görebilirsiniz. Odak noktası genellikle SEO olduğu durumlarda bu tür içerik denetimleri büyük önem kazanmaktadır.

SEO için içerik denetimlerinizi gerçekleştirmeniz, web site sıralamanızı etkileyebilecek önemli faktörler arasındandır. Bu denetimler sayfa hızınızdan içerik kalitenize kadar her şeyle ilgili olabilmektedir. Daha geniş kapsamlı bir denetim yapılacaksa da web sitesi dışında sosyal medya paylaşımlarının sayısı, zaman aralıkları, hemen çıkma oranı gibi metrikler de bu denetim içerisine dahil edilebilmektedir.

3. İçerik Biçiminizi Belirleyin

Video ya da görsellerin en iyi içerik biçimi olduğu birçok kişi tarafından söylenmekte ve bilinmektedir, ancak bu konuda kesin bir yargı yoktur. İçeriğin biçimi tamamıyla markaya ve ürüne bağlı bir değişkendir.

En iyi içerik biçiminin hazırlanması gene müşterilerin fikirlerinden geçmektedir. Müşterilere sorular sormak, onların vakit geçirdikleri platformlarda gezinerek ilgilendikleri ve arattıkları şeyleri tespit ederek buna göre içerikler oluşturmak her zaman daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

4. Editoryal Takvim Oluşturun

Bir editoryal takvim genel olarak içerik stratejisi ile karıştırılabilmektedir. Çünkü pazarlamacılar fikirleri ve yayın tarihleri ile ilgili planlarının oluşturulması konusunda yanlış bir eğilim göstermektedirler. İçerik stratejisini geliştirme açısından editoryal takvim oluşturmak son derece önemli bir adımdır.

İPUCU

Bir takvim doğal olarak içerik fikirlerini ve uygulanacağı tarihleri içermelidir, ancak maksimum başarıya ulaşabilmek için ortaya neyin çıkabileceği, nasıl yapılacağı gibi ayrıntılı bilgilerin belirtilmesi ve süreç içerisinde ortaya çıkabilecek farklı durumlarda da güncellenmesi gerekmektedir.

İçerik stratejisinin planlanması son derece olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

5. KPI’ları Ayarlayın

Bir editoryal takvimin diğer önemli unsuru da performans ölçümüdür. Bir içeriğin başarısını ölçebilmek için temel performans göstergelerinin belirlenmesi ve ayarlanması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, bir blog yazısının etkileşim düzeylerini, sayfa görüntülemelerine ya da sayfada kalma sürelerine bakarak ölçümleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz içeriğin etkileşimini izlemeniz ya da takip etmenizin yanı sıra KPI’ları belirlemek de gelecekte oluşturacağınız içeriklerin etkileşimleriyle ilgili size ön bilgi sunabilmektedir. Örnek olarak müşterilerin sizin içeriğinize erişebilmeleri için hangi cihazları kullandıkları belirlenerek ve daha sonrasında oluşturulacak içerikler için bu bilgi göz önünde bulundurularak gerekli optimizasyonlar sağlanabilir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4c0870 Captca Değiştir