Aşamalı Web Uygulamaları PWA Nedir?

Aşamalı Web Uygulamaları PWA Nedir?

İnternet ortamında web deneyimini tamamıyla değiştiren mobil internet tarayıcıları, site kullanımlarını mobil kullanıcıları için özelleştiren bir teknolojidir. PWA uygulaması Google'ın sunmuş olduğu, web üzerinde bulunan uygulamalarıyla mükemmel bir deneyim sunmaktadır.

İçindekiler

PWA Nedir?

PWA tahmin edebileceğiniz gibi bir açılımın kısaltmasıdır. “Progressive Web App” olarak açılımı yapılan PWA Türkçe'ye “Aşamalı Web Uygulaması” olarak çevrilmektedir. PWA, web sitelerinin görünümünü ve kullanıcı deneyimini, mobil uygulamalarla neredeyse aynı seviyeye getirilen uygulamaların adıdır.

İPUCU

Bilgisayar üzerinden giriş yaptığınız web sitelerini mobil tarayıcıdan ziyaret ettiğinizde sanki mobil bir uygulamayı kullanıyormuş gibi bir deneyime sahip olursunuz.

PWA uygulaması mobil web görüntüsüyle ziyaretçilere daha rahat bir kullanım sağlar.

PWA (Progressive Web App) Özellikleri

  • Web sitenizin çevrimdışı çalışmasına olanak sağlamaktadır. İnternetin olmadığı durumlarda bile PWA sayesinde web sitesinde gezme imkanınız olur.
  • Web siteniz için mobil cihazların ana ekranına kendi ikonunu ekleyerek sanki bir mobil uygulama gibi hızlı erişim imkanı sağlamaktadır.
  • Size ait web sitesi responsive özelliği destekliyorsa PWA’da bu özelliği koruyarak ekranın mükemmele yakın seviyede dolmasını sağlar ve kullanıcıların keyifli zaman geçirmelerini sağlamaktadır.
  • Chrome alt yapısı ile web sitenize gelişmiş bir destek ve hizmet sunmaktadır.
  • Uygulamayı beğenen ve aktif kullanan bir kişi başka bir tanıdığına yalnızca link göndererek uygulamayı paylaşabilir.
  • Uygulamanız herhangi bir güncelleme gerektirdiğinde ve güncellendiğinde mobil cihazlar da otomatik olarak güncel kullanılmaya başlamaktadır.

PWA (Progressive Web App) Çalışma Şekli

PWA ile tasarlanmış bir web sitesine mobil cihazınızda bulunan güncel bir Chrome tarayıcısıyla giriş yaptığınızda bu uygulamayı ana ekranınıza kısayol olarak eklemek isteyip istemediğinizi soruyor.

Eğer bu seçeneğe onay verirseniz web sitesi akıllı telefonunuzun ekranına yerleşiyor ve  normal bir mobile uygulama gibi çalışmaya başlıyor.

Web sitenizin kullandığınız tarayıcı tarafından PWA olarak algılanması için, uygulama özel bir manifest dosyasına ihtiyaç duymaktadır. Bu manifest dosyasında ad, ikon gibi uygulamaya ait özel bilgiler yer almaktadır.

Manifest dosyası yazıldıktan sonra HTML içeriğinde dosyayı linklemeniz gerekiyor. Linkleme işleminin tamamlanmasının ardından uygulamanız tarayıcı tarafından PWA olarak görünebilecektir.

PWA uygulamasını çalıştırabilmeniz için bazı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Sonuçta..

Aşamalı Web Uygulamaları, web geliştirme açısından yeni bir trend haline gelmiştir. PWA teknolojisi hem pazarlamacılar hem de site ziyaretçileri için mükemmele yakın sonuçlar doğurmaktadır. Verimli bir işleyiş, ihtiyaç duyulan verilere en kısa yoldan hızlıca ulaşabilmek ve uygulamanın kullanıcı dostu olmasını sağlamaktadır. İlerisi düşünüldüğünde bu sistemin daha çok yayılacağı ve mobil web sitelerinin uygulama geliştirme seçeneğinin geleceği baya bir açık olduğu öngörülmektedir.  

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 5 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

385488 Captca Değiştir