Artık Zaman Kaybetmeyin Podcast Kullanın

Artık Zaman Kaybetmeyin Podcast Kullanın

İşlerinizin en yoğun olduğu dönemlerde bile Podcast uygulaması sayesinde zaman kaybı yaşamadan izleme, dinleme gibi işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İçindekiler

Podcast uygulaması, akıllı cihazlarda, dizüstü ve masaüstü cihazlarda izlenebilir, dinlenebilir ve indirilebilir. Uygulamak istediğiniz cihazınıza senkronizasyon işlemini gerçekleştirmenizin ardından kolaylıkla Podcast’ı kullanabilirsiniz.

Podcast Nedir?

Podcast, online olarak  otomatik indirme işlemi yapılabilen, müzik ya da diyalog üzerinden yürütülen bir programdır.  Podcast uygulamasını indirmeyi tercih ettiğiniz durumlarda, taşınabilir her türlü aygıtınıza da aktarabilirsiniz. Podcast uygulaması adını iPod ve Broadcast kelimelerinin birleştirmesinden almaktadır. Podcast hizmeti adını Apple ürünlerinden alsa da kullanılabilmesi için bir Apple cihazına ihtiyacınız yoktur. Podcast kullanabilmeniz için tek şart cihazınızın mp3 destekli olması gerektiğidir.

Podcast, insanların yazıları okumakla vakit kaybetmediği ve dinleyerek zaman kazandıkları bir uygulamadır.

Podcast Çeşitleri

Yukarıda anlatıldığı gibi Podcast, tamamıyla medya içeriğiyle alakalı bir durumdur. Medya olarak bahsedilen kelime içerisinde ses, video, yazı gibi farklı materyallerden oluşabilmektedir. Podcast çeşitleri kullanılan medya türüne göre tanımlanabilmektedir.

1.Video Podcast

Görüntülü ses dosyaları, video kliplerden oluşan podcastlerdir. Genel olarak, .m4v ya da mp4, H.264 dosya biçimleri tercih edilmektedir. Online ortamda yer alan popüler videolardan Tv programlarına kadar kaçırdığınız ya da görmek istediğiniz her türlü videoyu podcastlerde bulma imkanınız vardır. Sanatçılar, film yapımcıları hatta video blog yazarları da video podcastleri kullanabilmektedirler.

2.Ses Podcast

Medya dosyalarının ses içerikli olduğu podcastlerdir. Genellikle en yaygın kullanılan podcast biçimidir. Ses dosyalarının tamamına abone olunabilmekte ve bu dosyalar taşınabilir cihazlara indirilebilmektedir. Ses dosyaları 10 MB boyutundadır.

3.Zengin Podcast

Ses dosyalarının kişiye özel hazırlanmış haline zengin podcast denilmektedir. Zengin podcastlerde ses dosyalarının yanında resimlere de sahiptirler. Resimler slayt şeklinde gösterilirken ses dosyası oynatılır. Zengin podcastler genel olarak iTunes üzerinden oynatılmaktadır.

Podcastingin Çalışma Şekli

Podcastler, RSS doküman takip sistemleri üzerinden internete sunulmaktadır. Sesli ya da görüntülü olarak ortaya çıkan medya içerikleri Podcast’in ait olduğu siteye yüklenebilmektedir. Bu sayede Rss dökümanları da bir web adresine sahip olmuş olur. Bir web kullanıcısı, web siteye giriş yaparak Podcast kaydını dinlemek istediği zaman, siteye abone olmak durumunda kalır. Abonelik işlemini gerçekleştiren kullanıcılar, web sitesinde yer alan son podcastler için güncelleme alabilirler.

Kullanıcılar ilgili web sitesine abone olarak güncel Podcastlerden yararlanabilirler.

Podcast Nasıl İndirilir ya da Dinlenir?

İnternet sitelerindeki podcastler 3 aşama ile dinlenebilmektedir. İlk olarak Podcast’in yer aldığı web sitesine gitmeniz gerekiyor. İkinci aşamada ilgilendiğiniz Podcast’e tıklamalısınız ve podcast dosyasını bilgisayarınıza indirmelisiniz. Son olarak da eğer isterseniz bilgisayarınızda isterseniz de taşınabilir cihazınıza aktararak Podcast’i dinleyebilirsiniz.

Kendi Podcast’inizi Oluşturun

  • Kendi Podcast’inizi oluşturabilmeniz için ilk olarak kayıt yapacağınız bilgisayarınıza kaliteli bir mikrofon bağlamalısınız.
  • Bilgisayarınızda ses kaydedicisi ve düzenleyici yazılımlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
  • Ses dosyanızı mikrofon sayesinde oluşturun ve kaydedin.
  • Podcast’inizi bu şekilde oluşturmuş olursunuz.
  • Podcast için RSS kaynağı oluşturmanız gerekmektedir. RSS kaynağınızı oluşturma işlemini tamamlamanızın ardından  son aşamada bunu iTunes’a kaydetmelisiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2074fe Captca Değiştir