Anahtar Kelimelerinizin Sıralamaları Düştü mü? Bunları Kontrol Edin

Anahtar Kelimelerinizin Sıralamaları Düştü mü? Bunları Kontrol Edin

Yüksek hacimli terimlerdeki konumlamayı kaybetme durumunda bu düşüş sadece kısa bir süre için devam etse bile web sitesi sahipleri için panik yaratılmasına sebep olabilmektedir. 

İçindekiler

Çoğu durumda bu düşüşün sebebini bulmak mümkündür. Sıralamanızın neden düştüğünü anladığınızda, bu durumdan kurtulmak adına hangi eylemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.

1. Yeni Backlinkler

Bir alanı işaret eden backlinlerdeki ani bir artış, bazı durumlarda sıralamada geçici bir düşüşü tetikleyebilmektedir. Bağlantı alanlarının otoritesi, yeni backlinklerin olumlu ya da olumsuz etkilerini belirleyebilmektedir. Bir web sitesinin geçmişe ait bir güven problemi varsa, özellikle doğal olmayan backlinkler için bildirim aldıysa, Google kısa bir süre için backlinklerin etkisini rastgele hale getirmektedir.

anahtar kelimelere bağlı olarak web sitenizin organik trafiğinde olumlu ya  da olumsuz etkiler meydana gelir.

Doğal ve alakalı bile olsalar, backlink artışının bir sıralama düşüşüne katkıda bulunup bulunmadığını kontrol etmek için her ikisi de belirli bir dönemde keşfedilen, backlinkleri görüntüleyebilen Ahrefs veya Majestic gibi bir backlink aracı kullanabilirsiniz.

2. Kayıp Backlinkler

Yeni backlinklerin performansı etkileyebileceği gibi, backlinkleri kaybedebilmektedir. Bir web sitesi daha küçük bir arka bağlantı profiline sahipse, bazı belirli backlinkler’e daha fazla bağımlı olabilmektedir. Bu backlinkler kaldırılırsa veya geçici olarak kullanılamıyorsa, bu bir web sitesinin üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve sıralamanın düşmesini tetikleyebilmektedir.

[iliskiliyazi id=41]

3. Bırakılmış Yönlendirmeler

Rebranding alıştırmaları, kalıcı yönlendirmelerin (301) ardında oturan çok sayıda bağlantı hakkının bulunduğu örnekleri oluşturabilir. Web siteleri, sıralamayı düşürmek için yönlendirmelere bağlılık oluşturmaktadır. Bu yönlendirmelerin kaldırılması veya değiştirilmesi gerekirse, bu durum sıralama performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Yapılanlardan emin olmak adına herhangi bir tarihli yönlendirmeyi denetlemelisiniz. Herhangi bir işlem yoksa, bu yönlendirmelerin performansı etkilemeden önce düzeltilebilmesi için sık sık kontrol etmelisiniz.

4. Manuel ya da Algoritmik Cezalar

Son derece önemli kelimelerin sıralamalarında düşüş meydana gelmişse ve etkilenen sayfalara işaret eden şüpheli backlinkler varsa manuel cezalar uygulanabilmektedir. Alternatif olarak, filtreler algoritmik olarak uygulanabilir. Her iki durumda da sorunu gidermek için harekete geçilmelidir.

Search Console’da yeni mesajları kontrol edin ve ayrıca “Arama Trafiği” kategorisi altında yer alan “Manuel İşlemler” bölümüne bakın. Bu, Google’ın web yöneticileriyle yayınlanacak cezalarla ilgili iletişim kuracağı ilk yoldur.

5. Algoritma Değişiklikleri

Birçok sıralama düşüşü de algoritma güncellemelerinden kaynaklanmaktadır. 2015’ten önce Google, algoritma güncellemelerini yayınladı ve SEO toplulukları, kazananların ve kaybedenlerin nedenlerini anlamak için her güncelleme sonrası analiz sağlar. Günümzde sie güncellemeler daha karmaşık hale geldi ve yavaş bir şekilde yayıldı.

Sıralamanızın, sık sık güncellemelerin varyasyonlarıyla çakışıp çakışmadığını anlamak önemlidir. Arama sonuçlarındaki dalgalanma düzeylerini gösteren Mozcast gibi birkaç web sitesi vardır. Bu veri kümelerine göre sıralamanın düştüğü tarihleri kontrol etmelisiniz.

Anahtar kelime sıralamalarınızı sürekli olarak mutlaka kontrol etmelisiniz.

6. Teknik Temelleri Kontrol Edin

Web sitenizin taranmasını ve indekslenmesini kontrol eden en temel öğeleri göz ardı etmemelisiniz. Yanlış kanonik etiketler, indeks etiketleri, oluşturulamayan içerikler gibi öğeler sıralama performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

7. Sitede Değişiklikler

Temel bilgilere ek olarak, web geliştiricilerinin pazarlama veya diğer kilit paydaşları bilgilendirmeden web sitesinde değişiklik yapması yaygın değildir. Web siteniz üzerinde değişiklikler yapmanıza olanak tanıyan ve bu değişiklikleri vurgulamanızı sağlayan planlı bir taramanızın olması son derece önemli bir etkendir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

a39b73 Captca Değiştir