AdWords Optimizasyonu için 5 İpucu

AdWords Optimizasyonu için 5 İpucu

Google’ın reklamcılık sisteminde çok fazla zaman harcandığında ve bir işi sayısız vesileyle nasıl bir sonraki seviyeye götürüleceği görülebilmektedir. Kurulumu son derece kolaydır ve hiçbir zaman potansiyel binlerce müşterinin görebilmesi adına reklamlar alabilirsiniz.

İçindekiler

Adwrods'ü Doğru Kullanmazsanız Paranız Boşa Gider

Dikkatli değilseniz, Google’ı istemsizce bütçeniz üzerinde çok fazla kontrol sahibi yapabilir ve potansiyel anlamda tüm paranızı boşa harcamak zorunda kalabilirsiniz.Bütçenizi en doğru şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz

Adwords bütçenizi korumanıza ve gereksiz yere israf etmenize yardımcı olacak 5 ipucu paylaşıyoruz;

1. İzleme Dönüşümleri Önemlidir

Doğru dönüşüm izleme, herhangi bir Adwords hesabının en önemli özelliklerinden birisidir. Doğru dönüşüm izleme özelliğiniz yoksa, hangi anahtar kelimelerin potansiyel müşteri kazandırdığını ve bütçenizi nereden etkilediğini bilemezsiniz.

Dönüşümler, öncülük eden iletişim formu gönderimleri, içerik indirmeleri, kayıtlar ve abonelikler, telefon görüşmeleri veya işiniz için değerli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir işlem olabilmektedir. Dönüşüm olarak seçtiğiniz şey, tamamen pazarlama hedeflerinize bağlıdır.

2. Negatif Anahtar Kelimelerin Gücünü Kullanma

Arama sorgusu raporu insanların işinizi Adwords ile bulmak için Google’da yazılan gerçek kelimeler veya deneyimler ortaya çıkarır. Çünkü Adwords en değerli araçlardan birisidir. Bu sonuçtan dolayı herhangi bir PPC kampanyasının başarısı için çok önemli olan kullanıcı niyetini ortaya çıkarabilmektedir.

Arama sorguları, kampanyalarınızın neden iyi dönüşüm sağlamadığına ilişkin yanıtı bulmanıza yardımcı olabilmektedir. Tek bir anahtar kelimeyi veya tüm anahtar kelimeleri seçerek arama sorgularınıza bakın ve arama sorgularının açılış sayfanıza, ürüne, hizmetinize vb. uygun olup olmadığını görebilirsiniz.

Reklamlarınızı tıklayan kişilerin, alıcı kişiliğinize tam olarak uymadığını düşünebilir ve bunun sonucunda yanlış trafikte bütçenizi harcıyor olabilirsiniz. Yanlış arama sorgularının reklam tıklamalarıyla sonuçlandığını fark ederseniz, negatif anahtar kelimeleri hesap, kampanya veya reklam grubu düzeyine eklediğinizden emin olmalısınız.

3. Konum ve Saat Ayarlarından Yararlanma

Konum ve saat ayarlarını düzgün bir şekilde ayarlamak o kadar basit ki, bu durumdan söz edilmeye dahi gerek yoktur. Ancak birçok insan bunu ihmal etmesinden dolayı boşa harcanan reklam bütçesi yüksek rakamlara ulaşmaktadır.

Fiziksel konumu itibarıyla kısıtlanmayan bir işletme iseniz, hedeflenen yerdeki kullanıcıları arayan veya bu alanlarda bulunan kişileri hedef olarak belirlemek daha avantajlı olabilmektedir. Pazarlama hedeflerinize dayalı olarak daha iyi veya daha kötü performans gösteren alanlar için tekliflerinizi değiştirmek hedef bölgelerinizi daha küçük alanlara ayırmak da akıllıca olacaktır. Örneğin, Türkiye’nin tamamını hedeflemek istiyorsanız, tüm ülkeyi hedeflemek yerine, her ili ayrı ayrı seçin.

Adwords optimizasyonunun en etkili şekilde yapılabilmesi için her detayının ayarlanması gerekmektedir.

4. Dönüşümü Olmayan Anahtar Kelimelerden Kurtulun

Adwords hesaplarında çokça gördüğümüz bir şey olarak, bir avuç anahtar kelime bütün hesabı taşıyor. Bu yanlış bir durumdur. İyi tıklama oranı, kalite puanı ve tıklama başı maliyeti olan onlarca anahtar kelime içeren bir kampanya gördüğümüzü düşünürsek yalnızca en üstteki 2-3 anahtar kelime herhangi bir dönüşüm oluşturmaktadır.

Başka bir deyişle geri kalan anahtar kelimeler dönüşüm oranını ve dönüşüm başına maliyet ölçümlerini öldürmektedir.  Bu nedenle tasarruf edebilmek için anahtar kelimeleri filtrelemeniz gerekmektedir. En azından son birkaç aylık veriler için tarih aralığını ayarlamalısınız.

[iliskiliyazi id=264]

5. Kalite Puanını Arttırma

Anahtar kelimeler Google arama motorunun bir ürünüdür ve giderek daha fazla insanın onu kullanmasını ister. Ürünlerini üst seviyede tutmak için, kullanıcıları için deneyimini geliştiren ve son derece alakalı reklamların sunulması gerekmektedir.

Reklamların kullanıcıların arama sorgularıyla alakalı olduğundan emin olmak için Adwords, anahtar kelimeniz için bir “kalite puanı (QS)” verir. Anahtar kelimeniz bir arama sorgusu için açık arttırmaya girdiğinde aşağıdaki formüle göre sıralanmaktadır;

İPUCU

Reklam sıralaması= QS * TBM Teklifi

Yani bu formülü açacak olursak, Reklam sıralamalarınız, kalite puanı ile tıklama başı maliyetin çarpımına eşittir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

a9ea2f Captca Değiştir