3D Secure = İnternette Güvenli Alışverişin Temelleri

3D Secure = İnternette Güvenli Alışverişin Temelleri

Günümüzde müşteriler e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmanın rahatlığının farkında olsalar da hala bazı çekinceleri bulunmaktadır.

İçindekiler

3D Secure Nedir?

3D Secure sistemi tamamıyla satıcı, alıcı ve banka arasında gerçekleşmektedir. E-ticaret siteleri için müşteriyi güvence altına alabilmesi adına geliştirilmiş olan uygulamaya 3D Secure adı verilmektedir.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte, insanların online ortamda yapılan alışveriş tutkusu da hızla büyümektedir. Ancak bununla birlikte kredi kart numaralarının çalınması, sahte işlemler gibi illegal işlemler de artış göstermektedir. Yani internet alışverişleri bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bu çeşitlenmedeki artış insanlar üzerinde güvensizlik oluşturmaktadır.

3D Secure sistemiyle oluşturulmuş bir e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yaptığınızda, kart bilgilerinin girilmesinin ardından karşınıza kart şifresinin sorulduğu bir ekran çıkacaktır. İşleminizi tamamladığınızda sitenin siparişinizi tamamladığınıza dair onayını gösteren bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu şekilde güvenli alışveriş tamamlanmış olmaktadır. 3D Secure sisteminin müşteriler için ve e-ticaret firmaları için faydalarını inceleyecek olursak;

3D Secure satıcılar ve alıcıların güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

E-ticaret Siteleri için

  • Müşterilerin alışveriş sitesine olan güveninin artmasıyla birlikte hem sitenin prestijinin artış göstermesi hem de potansiyel müşteri sayısının artış göstermesi.
  • E-ticaret sitelerinde oluşma ihtimali olan sahtekarlık, kart bilgilerine ulaşma gibi durumların ortadan kalkması.
  • İade, geri ödeme gibi maddi konularda sorumluluğun ticari siteden çıkıp bankalara devredilmesi.
  • E-ticaret sitesi oluşturulurken kullanılmış olan yazılıma, 3D secure sisteminin kolayca entegre edilebilmesi.
  • Yapılan araştırmalara göre 3D Secure sistemini kullanan ticari sitelerin satışlarında %200’e kadar artış gösteren satışlar söz konusu olmaktadır.

Kart Sahibi Müşteriler için

  • İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kart sahipleri alışverişlerini gönül rahatlığıyla yapabilir ve kendilerini güvende hissederler.
  • Kart sahipleri 3D Secure sistemini kullanabilmek için fazladan bir yazılıma ihtiyaç duymazlar.
  • Yukarıda da belirtildiği gibi 3D Secure sistemi müşteriler için çok kolay bir kullanım sağlamaktadır.
  • E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde kullanıcıların kartları üzerinde kontrol sağlar ve bilgileri gizli tutar.

3D Secure Sistemi Nasıl Kurulur?

Müşteriler için 3D Secure ile işlem yapabilmek için kartın ait olduğu bankaya başvurulması, 3D Secure kaydı ile birlikte şifre alınması gerekmektedir. Mağazalar için de kullanılan sanal pos cihazının banka ile iletişime geçmesi ve bu pos cihazının 3D Secure ile kullanılması için talepte bulunulmalıdır. İlgili olduğunuz bankaların web sitelerinden bankaların bu hizmetleri kullanıp kullanmadığı hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Sonuç olarak 3D Secure sistemi hem e-ticaret siteleri hem de müşterilerin gönül rahatlığıyla en güvenli şekilde alışveriş yapabilmeleri için geliştirilmiş, müşteriler için kullanımı, mağazalar için kurulumu son derece kolay olan bir güvenlik sistemidir. Bu güvenlik sisteminin e-ticaret sitelerinde aktif olarak kullanılması satıcının satışlarının büyük miktarda artmasına neden olacaktır

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

fb4971 Captca Değiştir