360 Derece Çekimlerinde Kritik 5 Detay!

(1 Kişi Oy Verdi. Ortalama Puan : 5)
Bu Sayfa 787 Kez Görüntülenmiştir.

360 derece çekimleri, günümüzde en çok sanal teknolojide kullanılmaktadır. Sanal gezilerde ve mekan tanıtımlarında sıkça kullanılan bu teknoloji çoğu kişi tarafından bilinmekle beraber, çeşitli sitelerde kullanılmaktadır. 360 derece çekimlerini gerçekleştirmek için telefonunuzdaki uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Fakat profesyonelce çekimler gerçekleştirmek istiyorsanız, telefonlarınız yeterli olmayacaktır. Bu çekimlerin gerçekleştirilebilmesi için uygulamaların yanı sıra kameralar da üretilmiştir. Ancak bu kameraların kullanımı bazı kişiler için oldukça zordur. Çünkü bu aletleri kullanmanız için biraz bilginizin olması gerekmektedir. Ayrıca bunun için kullanılan bazı kameralar küçük olduğu için rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

1-) Kameraları Sabitleyebileceğiniz Rigleri Doğru Açıda Ayarlayın

360 deree çekimÇekimlerinizin profesyonel bir şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız, kameraları doğru açılarda ayarlamalısınız. Eğer açılarınızda hiçbir sıkıntı yoksa, rigleri de aynı açılarda ayarlamalısınız. Çünkü yanlış bir açıda sabitleme yapmanız, görüntü kalitesini bozacaktır. Bu da sizin istediğiniz sonucu elde etmenize engel olacaktır. Eğer profesyonel bir çekim gerçekleştirmek istiyorsanız, ilk önce çevrede bulunan mekanları ve nesneleri değerlendirmeli buna göre çevrenin de bir bütün içerisinde görüneceği bir açı ayarlamalısınız.

 

360 Derece Çekimlerinde Kritik 5 Detay!
Hakkında daha detaylı bilgi için hemen buraya tıklayarak bize ulaşın

2-) Lenslere Göre Işık Ayarlayın

Bazı kamera lenslerinin görüntü kalitesi düşüktür. Bu sebepten dolayı sizin yapmış olduğunuz çekimlerde bazı alanlar karanlık çıkarken bazıları oldukça parlaktır. Bu sorunu önlemek için ışıkları doğru ayarlamanız gerekmektedir Işıklandırmayı doğru yapmanız durumunda, görüntü kaliteniz yükselecek ve istediğiniz sonuçlara daha yakın sonuçlar elde edeceksiniz. Ancak ışıklandırmayı ayarladıktan sonra kameralardan da ışığın nasıl göründüğünü değerlendirmelisiniz. Eğer yanlış ayarlamışsanız doğru açıyı bulana kadar değerlendirebilirsiniz. Ayrıca unutmamalısınız ki, ışıklandırmanın yetersiz ya da yanlış açılardan olması sadece görüntü kalitenizi düşürmekle kalmaz, aynı zamanda çekimlerinizde de sorunlar çıkmasına sebep olur.

3-) Çekimler İle İlgili Gerekli Teknikleri Öğrenin

360 çekimYapacağınız çekimlerin kusursuz olmasını istiyorsanız sadece doğru açıları ayarlamanız yeterli değildir. Bunun için Samsun Prodüksiyon firması olarak bizimle çalışmanız da size fayda verebilmektedir. Bu bilgileri internet siteleri üzerinden öğrenebileceğiniz gibi bu alanda uzmanlaşmış kişilerde de öğrenebilirsiniz. Sizi aydınlatacak bu bilgiler sayesinde, görüntüleri birleştirmede ya da çekim aşamasında daha profesyonelce davranışlar sergileyebilirsiniz.

4-) Parallax Sorunlarını Göz Önünde Bulundurun

Parallax sorunları çoğu kişinin de bildiği gibi görüntüleri birleştirirken oluşan sınır çizgileridir. Bu çizgilerin belirgin bir durumda olması, görüntüyü tamamen bozmaktadır. Bu sorunlar, sadece fotoğrafların birleştirilmiş gibi görünmesine neden olmaktadır. Eğer bu sorunları görmezden gelirseniz, yapmış olduğunuz işlem başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

5-) Kamerayı Gereksiz Yere Hareket Ettirmeyin

Normal fotoğraf çekimlerinde bu detay pek önemli olmasa da, 360 derece çekimlerinde büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu çekimleri birleştirmeniz size 3 boyutlu bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır. Ancak kamerayı çok sarsmanız ve hareket ettirmeniz durumunda parallax sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaksınız. Bu yüzden çekmiş olduğunuz görüntüleri birleştirmekte büyük sıkıntılar yaşayacak ve istediğiniz sonuca ulaşamayacaksınız.

Yorumlar
    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz..
Yorum Formu
2 + 4  Captca Değiştir