301 - 302 Yönlendirmeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

301 - 302 Yönlendirmeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

301 ve 302 yönlendirmeleri ortaya çıkan durumların gerekliliği olarak farklı amaçlar için kullanılmaktadırlar.

İçindekiler

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmesi, yani “Redirect Permanet” olarak bilinen kalıcı yönlendirme anlamına gelen bir yönlendirme metodudur. Web sitesine ait tüm içerikleri değiştirme ya da farklı bir projeye geçiş yapma işlemini yaparken 301 yönlendirmesini kullanmanız gerekmektedir.

301 yönlendirmesi bir URL'den başka bir URL'ye yapılan kalıcı yönlendirmedir.

Örneğin size ait bir web sitesinin içeriğini, linklerini değiştirmek başta Google olmak üzere hiçbir arama motoru tarafından hoş karşılanmamaktadır. Hazırladığınız web sitesi, arama motoru tarafından daha önceden indekslenmişse ve başka web sitelerinden link almış sayfalarınıza ait olan URL yapılarını değiştirmeye çalışırsanız, web kullanıcıları doğal olarak o sayfalara ulaşamayacaktır. Eski web sitenize ait sayfaların adreslerini yeni projenize kalıcı olarak 301 yönlendirmesiyle yönlendirirseniz, en az zararla sitenize gelen ziyaretçileri bu yöntemle yönlendirmiş olursunuz.

301 Yönlendirmesi Ne Şekilde Yapılır?

301 Yönlendirmesi işlemini gerçekleştirmek son derece basittir. Linux tabanlı işletim sistemlerinde yer almakta olan .htaccess dosyasında yapılması gereken ufak değişikliklerle yönlendirmek istediğiniz URL’leri istediğiniz şekilde kontrol edebilirsiniz. .htaccess dosyası üzerinde değişiklikler yaparken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

302 Yönlendirmesi Nedir?

302 yönlendirmesi, “302 Moved Temproraily” olarak bilinen geçici olarak taşındı anlamına gelen bir geçici yönlendirmedir.

302 yönlendirmesi, web kullanıcılarını ve Google gibi arama motorlarını, daha önceden kullanılmakta olan bir URL’den farklı bir URL’ye  yönlendirme işlemine denilmektedir. Geçici olarak kullanılamayacak içerikler arama motorlarının gözünden düşmemeleri için farklı bir URL üzerinde kullanıcılara sunulur.

Örnek verilecek olursa, web sitenizi bakıma aldığınızı ve tamamıyla yenilediğinizi düşünelim. Böyle bir durumda yenileme işlemi tamamlandıktan sonra web siteniz kullanıma yeniden açılacaktır. Web sitenizin daha önceden olan aktif kullanıcılarını geçici olarak farklı bir siteye yönlendirerek kullanıcıların kaybedilmesi engellenir ve aynı zamanda da arama motorları web sitesinin indeksini korur.

302 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Ana dizinde yer alan ya da oluşturacağınız .htaccess dosyasına yönlendirilmek istenen link eklenmelidir.

Bir sayfayı yönlendirmek için

Redirect /sayfa-adi.html http://www.domain.com/gecici-sayfa-adi.html

Bir dizini yönlendirebilmek için

Redirect /dizin http://www.domain.com/gecici-dizin

PHP ise web sayfasının () header fonksiyonunun içerisine bir kod eklerseniz yönlendirme yapmış olursunuz. Bu kod ise;

<?php

Header(“Location: http://www.gecici-domain.com/”):

Exit():

?>

302 Yönlendirmesi bir URL'den başka bir URL'ye yapılan geçici yönlendirmedir.

301 ve 302 Yönlendirmesi Arasındaki Farklar

  • 301 yönlendirmeleri kalıcı yönlendirmelerdir. 302 yönlendirmeleri ise geçici yönlendirmelerdir.
  • 301 yönlendirmelerinde web sitesi tam anlamıyla yeni bir projeye taşınırken, 302 yönlendirmelerinde bakım ya da yenileme çalışmaları tamamlandığında eski web sitesine tekrardan dönüş yapılır.
  • 301 yönlendirmesi kalıcı olmasından dolayı site ya da linklerin SEO değerlerinin tamamına yakınının korunması sağlanır. 302 yönlendirmelerinde de geçici yönlendirme yapıldığı için siteyi ziyaret edenler ya da linki ziyaret edenler 404 eror sayfalarıyla karşı karşıya kalmazlar bu sebeple de sayfanın değeri düşmez. Google robotları 302 yönlendirmesi süresince bu linkleri taramamaktadır.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(1 Oy . Ortalama Puan : 1 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

3f4d76 Captca Değiştir