Bu 3 Google Cezasını Duydunuz mu?

Bu 3 Google Cezasını Duydunuz mu?

Google’ın yayınladığı güncellemelerle ve cezalar birbirine karıştırılmamalıdır. Algoritma, istenilenler sonucunda otomatik olarak ortaya konulması amacıyla bir dizi kural ve hesaplamalara dayanır.

İçindekiler

Bu algoritmaların tersine hareket etmek, web sitenizin organik trafiğinin düşüşüne ve sıralamanıza olumsuz etki edeceğinden size zarar verecektir.

Google tarafından cezalandırılan bir web sitesi, Google Search Console üzerinden manuel işlem raporu alır. Raporda belirtilmiş olan kural ihlali düzeltildikten sonra, sorunun yeniden tanımlanması ve yeniden değerlendirme isteği gönderilir. Google tekrardan gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra web sitesiyle ilgili kararı açıklar.

Google, Penguen ve Panda güncellemeleri ceza değil, birer algoritmadır.

Aşağıda Google’ın bazı cezaları ve bunları kurtarma işlemleri yer almaktadır;

Gizleme ya da Gizli Yönlendirmeler

Web kullanıcılarına sayfaların Google’a gösterilenden daha farklı şekilde gösterilmesidir. Gizli yönlendirmeler, kullanıcıları Google’a gösterilenden başka bir sayfaya yönlendirir. Bu durum da web kurallarını ihlal etmek anlamına gelmektedir.

Bu ceza iki şekilde gelmektedir;

 • Sitenizin belirli bölümlerini etkileyen kısmi eşlemeler,
 • Tüm sitenizi etkileyen site genelinde eşleşmeler.

Çözüm

 1. Google Search Console > Tarama > Google Gibi Getir’e gidin, ardından web sitenizin etkilenen bölümlerinden sayfaları getirin.
 2. Web sayfanızdaki içeriği Google tarafından getirilen içerikle karşılaştırın.
 3. Tüm yönlendirmeleri kontrol edin.
 4. Sorunları çözdükten sonra yeniden değerlendirme isteği gönderin.

İlk Tıklama Ücretsiz İhlali

Bu ceza, Google’a tam içerik gösteren; ancak özellikle Google’ın ilk tıklama ücretsiz politikasına uygun olarak Google’ın hizmetlerinden gelen kullanıcıların görüntüleyebilecekleri içeriği kısıtlayan web sitelerine karşı uygulanmaktadır. Bir web sitesinde kullanıcıların tam içeriği görmeleri için kayıt olmaları, abone olmaları ya da giriş yapmaları gerekiyorsa, bu durum Google’ın politikalarına uygun değildir.

Bu cezalar iki şekilde gelir;

 • Sitenizin bölümlerini etkileyen kısmi eşleşmeler.
 • Tüm sitenizi etkileyen site genelinde eşleşmeler.

Çözüm

 1. Google’ın hizmetlerinden gelen kullanıcılara gösterilen içerik, Google’a gösterilenle aynı şekilde olmalıdır. Uygun hale getirmek için tüm düzenlemeleri yapmalısınız.
 2. Sorunu çözdükten sonra yeniden değerlendirme isteği gönderin.

Karşılaşılabilecek cezalar ve kurtarma yöntemleri

Saldırıya Uğrayan Site

Hackerlar, WordPress ve diğer içerik yönetim sistemlerinde kötü amaçlı içerik ve bağlantılar oluşturmak için sürekli istismar ederler. Bu, genellikle gizlenmeyi bulmak ve düzeltmek son derece zordur.

Google bunu ele geçirdiğinde, etkilenen sayfalar arama sonucuna “Bu site saldırıya uğradı” bildirimi eklenmektedir. Bu genellikle organik arama sonuçlarında bir indirgemeye yol açmaktadır.

Çözüm

 1. Web barındırıcınıza başvurun.
 2. Daha fazla hasarı önlemek için sitenizi karantinaya alın.
 3. Korsanlık türünü tanımlamak için Search Console'ı kullanın.
 4. Spam ya da kötü amaçlı yazılım varsa bunları değerlendirin.
 5. Hackerların içeri girme şeklini belirlemek için güvenlik açığını tanımlayın.
 6. Hackerların içeri girmesine izin veren güvenlik açığını kapatmak için sitenizi temizleyin.
 7. Son aşamada da bir inceleme isteğinde bulunun ve Google’dan saldırıya uğramış etiketlemenizi yeniden gözden geçirmesini isteyin.

İPUCU

Google Search Console'da Güvenlik Uyarıları bölümünde size örnek URL'ler sunulmaktadır. Buraları takip ederek zararlı yazılımları tespit edebilir varsa sosyal mühendislik açıklarını giderebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0df196 Captca Değiştir