2018’e Damga Vuracak 6 SEO Eğilimi

2018’e Damga Vuracak 6 SEO Eğilimi

Sizlere açıklayacağımız bu SEO eğilimlerine ayak uydurabilmeniz içinse bazı değişiklikleri ve güncellemeleri vakit kaybetmeden sitenize uygulamanız gerekiyor.

İçindekiler

Google algoritması 200’ü aşkın sıralama faktörünü içerisinde barındıran oldukça gelişmiş bir yapay zekâya sahip arama motorudur. Bu yapay zekâ ve elde edilen verilerle beraber tamamen kullanıcıları düşünecek tarzda harılanmış arama sonuçları sayfaları ise 2018’de gelişen teknolojiyle beraber çok daha farklı gözükecek. Daha önceki yıllarda bir faktörün sıralamadaki etkisi çok fazla olabiliyorken şimdi etkisini kaydetmiş durumda olabiliyor. Sıralama faktörlerine yeni sinyallerle beraber algoritma daha gelişmiş yapıya bürünüyor.

1. SERP’in Modernleşmesi

SERP yani arama sorgularına yanıt veren tüm bilgilerin yer aldığı sayfada 10 yıl öncesinde sadece organik arama sonuçları gözükürken şimdilerde ise bu durum oldukça farklı hale gelmiş durumda. Artık bu sonuçlarda haritalar, En Çok Okunan Haberler, Google Haritalar, Yapısal Veriler, Zengin Öğeler gibi çok farklı sonuçlar kullanıcılara gösterilmektedir.

2018'de SERP bu şekilde olurken belki daha farklı entegresyonlar yer alabilir.

2. Yapılandırılmış Veriler

Aslında birçoğu bunu schema.org işaretlemesi olarakta biliyor, bu yapısal veri işaretlemeleri botların ilgili sayfa ya da siteleri anlama noktasında onlara çok fazla yardımcı olabiliyor. Yapısal verileri kullanarak tıklanma oranınızı yüzde 30’dan fazla oranda arttırabilirsiniz. Tıklamalardaki meydana gelen bu artışta sıralamanızı tetikleyebilir. İlgili işaretlemeler de hata olmamasına da dikkat edilmesinde fayda var.

İPUCU

Yapısal veriniz yoksa hemen oluşturun!

Yapısal verilerin gösterilmesinden bir örnek.

3. Page Speed (Site Hızı)

Site hızı sadece sıralama sinyali değil aynı zamanda bir UX faktörüdür. Mobil ve masaüstü sürümlerinizin hızı ne kadar iyi olursa kullanıcıları sitede tutma oranınızda o kadar artacaktır. Bu testi yapmak içinse ilgili aracı kullanabilirsiniz. Sayfanızdaki resimlerin geç açılması ve diğer teknik detaylar burada ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Eğer sayfanız 3 saniyeden fazla açılıyorsa sıkıntı büyük!

Page Speed kullanıcıların en dikakt ettiği konular arasıdna yer almaktadır.

4. Latent Semantic Indexing (LSI)

Google’ın içerik kalitesinin değerlendirmesinde çeşitli etkenler bulunuyor. Bu kaliteli içeriği ürettiğinizde ise sonuçlarda ciddi sıralamalar elde edip trafiklerin artışını görebilirsiniz. Burada içerik planlaması yaparken LSI dediğimiz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanabilir ve bu konuda arama yapan kullanıcıları da sitenize çekebilirsiniz. RankBrain’da tamamen burada devreye giriyor.  Ayrıca Google’a “bu içeriğim benim çok kapsamlı” diyebilir ve ona kendinizi sevdirebilirsiniz!

5. Sesli Arama

Sesli arama hakkında hala daha şüpheleriniz mi var? Bizce bunu tekrardan gözden geçirin, neden mi?

Gençlerin %55’i ve yetişkinlerin 40’ı sesli aramayı kullanıyor.

Sesli aramalar genellikle birkaç kelime yerine günlük konuşmalardan oluşan cümlelerin kullanıldığı sorgular bütünü olabiliyor. Bu arama türü de gittikçe yayılmaktadır. Ahrefs’in Keyword Explorer aracı ise tam bu konuda sizin yardımcınız olabilir.

6. Bağlantı İçermeyen Backlinkler

Backlinkler arama motorları için bir sinyal olmuştur ve devam etmektedir; ancak bu durumda her zaman bu backlinklerin link olması gerekmediğini anlayabiliyoruz. Bağlantı içermeyen backlinklerde 2018 itibariyle sıralama faktörleri arasında marka aramaları arasında yerini alabilir. (Bknz: Site Dışı SEO) Bing yetkilileri zaten bunu kullandığını açıklamıştı. İtibar yönetimi için de bu sonuçlar analiz edilebilir.

Marka aramaları da bağlantı içermeseler de etkili olacaktır.

Bu Gelişmelere Nasıl Ayak Uydurabilirim?

Bu sonuçların sürekli olarak analiz edilmesi, verilerle beraber daha farklı içeriklerin üretilmesi adına SEO ajansı ile çalışabilir ya da belirli ücretlerle SEO araçları alabilirsiniz buradaki seçenek tamamen size kalmış durumda.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

b91867 Captca Değiştir