2018’de Yapılacak 8 Sosyal Medya Trendi

2018’de Yapılacak 8 Sosyal Medya Trendi

2017 Yılında, sosyal medyayla ilgili pek çok önemli gelişmeler vardı;

  • Snapchat kullanıcılarının Instagrama çekilmesi
  • Facebook, ABD Başkanı resmi politika pozisyonlarını 140 karakterle iletmesi
  • Apple, mobil cihazlarımızla etkileşim şeklini değiştirmesi gibi birçok planlama haberi vardı.

İçindekiler

2018 yılı içerisinde de sosyal medya üzerinde yapılacak olan bazı trendler var. Bunlar;

1. Arttırılmış Gerçekliğin Yükselişi

Steve Jobs Theatre’da ev sahipliği yapan ilk etkinlikte Apple, İphone 8’i ve İphone X’i duyurdu. Her iki cihazda da, telefonların kullanıcılara sıra dışı arttırılmış gerçeklik deneyimleri kazandıran yeni bir yonga var. Arttırılmış gerçeklik mobil oyunlarda ilk kez etkisini gösterse de, sosyal medya platformlarının da bu teknolojiyi kullanma yollarını bulmaları muhtemeldir.

Örnek olarak, Snapchat ya da İnstagram gibi görsel ağırlıklı sosyal medya uygulamalarında markalar reklamlarla filtreler aracılığıyla, ürünlerini sosyal medya kullanıcılarının evlerine yansıtabilirler.

2. İnstagram Hikayelerinin Artan Popülaritesi

İnstagram Stories özelliği henüz sadece 1 yaşında olmasına rağmen aylık 50 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Bu orana göre İnstagram kullanıcılarının neredeyse yarısı, 2018 yılının sonuna kadar İnstagram hikayelerini kullanmaya devam edecektir. Bu da İnstagram kullanıcılarıyla bağlantı kurmak isteyen markaların, İnstagram hikayelerini yönetmek için zaman ayırması gerekecektir.

İnstagram hikayeleri her geçen gün daha da yaygın kullanılmaktadır.

3. Pazarlamaya Devam Eden Yatırım

Pazarlamacıların %90’ı etkileyici bir pazarlama stratejisi ile başarılı olduğuna inanıyoruz. North Face, Hubspot ve Rolex gibi şirketler, yeni izleyicilerle bağlantı kurmak ve mevcut izleyicilerle etkileşimi arttırmak için sosyal medya tabanlı pazarlama stratejileri kullanılmaktadır.

2017 yılında, geleneksel reklamcılık stratejilerini tercih eden markaların sosyal medya kullanıcılarına bağlanmak  için mücadele ettiğini gördük. Bu yıl daha fazla markanın, geleneksel stratejileri görmezden gelme eğiliminde olan izleyicilerle bağlantı kurmanın bir yolu olarak etki pazarlamacılığını benimsemesi muhtemeldir.

4. Generation Z’ye Odaklanın

Goldman Sachs tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırmada, Generation Z’nin çoğu organizasyonda geçmiş yıllardan daha değerli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu gün en yaşlı General Zers 22 yaşındadır.  Markalar sosyal medya stratejlerini buna uyarlayacaklardır. Snapchat ve İnstagram gibi Gen Zers tarafından sevilen platformlardan 2018 yılında büyük yatırım beklenmelidir.

5. Mesajlaşma Platformlarına Marka Katılımını Arttırma

2,5 milyardan fazla insan mesajlaşma platformlarını küresel olarak kullanmaktadır ve yine de markalar hala öncelikle saf sosyal ağlarda tüketiciyle bağlantı kurmaya odaklanmaktadır. 2018’de, markaların mesajlaşma platformlarında tüketiciyle bağlantı kurmada, daha fazla zaman ve para yatırmalarını beklemelisiniz. Yapay zeka, sesli yardımcılar ve chatboks markaların Messenger, Whatsapp ve kik gibi mesajlaşma platformlarında kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunmalarını sağlayacaktır.

6. Canlı Akışın Genişlemesi

Bir zamanların hilesi olan şey sosyal medyada ana akımın bir parçası oldu. Bu gün büyük ve küçük markalar, takipçilerinin dikkatini çekmek için canlı akış kullanmaya başladı. Sırt çantası üreticisi ve dayanıklılık etkinliklerinin organizatörü olan GORUCK, etkileyici içeriği Facebook’ta canlı olarak yayınlanan erişimini genişleten ve orta ölçekli bir markanın örneğidir. Binlerce takipçi son bir dayanıklılık arışının 48 saatlik kapsama kaydını izlemeyi seçti.

2018 içerisinde daha fazla marka, canlı yayın akışının gücünü fark etmeye başlayacak ve aylık içerik planlarına dahil edecektir.

7. Twitter’ı Yeniden Düşünmek

Twitter, 2017’de takipçileri önemli ölçüde büyütmedi. Aslında Linkedın, Facebook ve İnstagram’ın hepsinden daha fazla sosyal medya takipçisi var. 2017 senesinde Twitter, NFL oyunları akışına erişimini kaybetti. 2018’de, Twitter liderliğinin platformun nasıl çalıştığını yeniden düşünmeyi amaçlaması muhtemeldir.

Twitter'ı unutmamalısınız yeni gelişmeleriyle 2018'e damga vuracak bir uygulamadır.

Twitter’daki olası değişiklikler arasında, şirketin özel yatırımcılara satılması, platformun bazı abonelik unsurlarını içerecek şekilde değiştirilmesi ve diğer platformların gerisinde kalan Twitter reklamcılık seçeneklerinin yenilemesi yer almaktadır.

8. Dijital Videoyla Sohbet Alanları

Houseparty, her gün bir milyondan fazla insan tarafından kullanılan bir video alan platformudur. Gen Zers tarafından arkadaşlarınızla dijital olarak takılmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Platform o kadar başarılı ki, Facebook’un bu platforma benzer bir işlevsellik yaratmanın yollarını araştırdığı söylenmektedir.

İPUCU

Daha önce, videoların sosyal medyada gittikçe önem kazandığını gördük ve canlı video grubu gezintileri, bu trendin doğal bir sonraki iterasyonuydu.

2018 yılında Facebook’un, İnstagram’ın öykülerinin tanıtılması gibi, kullanıcıları kazanacak olan Houseparty’e benzer bir ürün duyurması beklenmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

fee52e Captca Değiştir