Sesli Arama Sonuçları İçin 2018’de SEO’nun Evrilmesi

Sesli Arama Sonuçları İçin 2018’de SEO’nun Evrilmesi

Sesli aramanın farklı teknolojik cihazların da hayatımıza girmesiyle beraber gelişmesi arama sonuçlarına da yansımış durumda. Google’ın yöneticileri ise arama sonuçlarına yansıyan bu durumdan web site sahiplerini Google Search Console aracılığıyla göstermeyi yeni yılda gösterebilir. Bunun için de şuanda Beta aşamasında olan konsola yeni özelliğin gelmesi de gündemde.

İçindekiler

Mobil SEO Devrimi

Web sitelerinin responsive tasarıma geçmesi, AMP, PWA ve diğer uygulamalarla beraber search kısmında da mobil SEO daha önceki yıllara oranla daha ön plana çıkmış durumda. Mobil kullanım oranının arttığı dönemde Google daha bu sene “Mobil First İndex”i algoritmasına entegre ederek bunun kendisi açısından nasıl önemli olduğunu da gösterdi. Mobil arama sorguları masaüstünden aranılan sorgulardan biraz daha farklı olabiliyor. LSI kapsamından olabilen uzun kuyruklu anahtar kelimeler sesli arama ile beraber arama sonuçlarından daha fazla görülmeye başlandı.

Web sitelerini ya da mobil uygulamaları, sesli arama sonuçlarında yer alabilmek adına normal SEO taktiklerinden biraz daha farklı çalışmalar gerektiriyor. Bu aranılan kelime gruplarına karşı fikir sahibi olmak sesli arama yapan kullanıcılar açısından oldukça iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

Google Asistan uygulaması sesli aramalarda arama sonuçlarındaki position zero bölümünde çıkan siteleri de okuyabiliyor ve bu sonuçları ön planda haliyle de gösterebiliyor. Bu bölümde yer alabilmek adına da çeşitli araştırmalar ve yazılar yayınlanmış içerik geliştiricilerle beraber site sahipleri bu bölümün etkisini bilir hale gelmiş durumda. Yine ilgili kısımda sesli arama sonuçlarına cevap verecek tarzda kelimelerin yer alması içeriklerin aslında nasıl optimize edilmesi gerektiğini anlatıyor.

Featured Snippets'ın arama sonuçlarındaki etkisi 2018'de de devam edebilir.

Position zeroda yer alan sitelerin verdikleri yanıtlar, Google Home sonuçlarına da yansıyarak kullanıcılara ve Google’a yardımcı oluyor. Bu sonuçların aslında yararlı olması Google’ın bu tür ürünlerini almaya tüketicileri çekebilir ve satışlarda ciddi miktarda artabilir. Google açısından bakınca da buraya yerleştirdiği sitelerin kötü performansları satışlarını da doğrudan etkileyebileceği için Google Home veya sonradan gelecek şirkete ait cihazların satışı da darbe görebilir.

Google Search Console’da eğer bu tür yeniliği yaparsa site sahipleri gelen verilerle beraber içeriklerini yeniden oluşturabilir ve geliştirebilir.

Tüketici Taleplerini Algılayan Google

Mobil SEO’da kullanıcıların sitelerine tam anlamıyla istek veren özellikle işletmeler daha şanslı diyebiliriz. Mesela Google Asistan’a “bana x mağazanın çalışma saatlerini göster” , “bana en yakın restoran” gibi bir komut verdiğinizde eğer o işletme Google Benim İşletmem gibi servisleri kullanıyorsa rakip işletmelere göre daha avantajlı olacak ve sesli aramanın özelliğiyle hızlıca satış yapabilecektir.

Sesli aramaları sadece sonuçlar için değil “bana günümden bahset” gibi kelimelerle de Google ürünleri karşı karşıya kalmaktadır ve her gün çok farklı aramaları ziyaretçiler gerçekleştirmektedir.

Sesli Arama Verileri Elimizde Olsaydı Ne Olurdu?

Hiç aklınıza gelmeyen sorguları bu verilerle beraber öğrenebilir ve bu sorgulara göre hareket edebilirsiniz. Örneğin “kaç kişi bu hafta sesli aramaları kullanarak marka aramamızı gerçekleştirmiş” gibi verilerle kullanabilirsiniz.

Son Düşünceler

Hangi sorguların sesli arama sonuçlarına ait olduğunu bilmeden elbette sınırlı bir mobil optimizasyon gerçekleştirebiliyoruz. 2018’de farklı SEO araçları ile “voice search” sonuçlarını belki de görebiliriz. Sesli aramadaki nüansları kullanarak dijital pazarlamada ve SEO’da ciddi başarılar elde edebilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

dd2862 Captca Değiştir