2017'de Google'da Kim Kazandı Kim Kaybetti?

2017'de Google'da Kim Kazandı Kim Kaybetti?

Searchmetrics, web sitelerinin SEO görünürlüğündeki değişimi yıl boyunca hesaplar ve görünürlüğün mutlak değişimi ile ilk 100 kazanan ve kaybedenleri sıralar. 

İçindekiler

Searchmetrics, analizini bir web sayfasının organik aramadaki performansını ölçmek için kullandığı “SEO Görünürlüğü” olarak bilinen benzersiz bir göstergeye dayandırır. Bu, organik arama sıralamasıyla aynı değildir; ancak bir sitesinin SERP'te “Arama hacmi ve Sıralama Anahtar Kelimelerinin Konumu” temel alınarak ne sıklıkta gösterildiğine genel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır.

2016 yılında organik aramadaki kazananlar ve kaybedenler incelendi ve online ansiklopedi, referans web siteleri ve şarkı sözleri web siteleri kaybedenler olurken, sosyal medya ve alışveriş siteleri genel olarak kazanan siteler olmuştur.

Ansiklopediler ve Sözlükler Tekrardan Üst Sırada

2016’daki kazanan ve kaybedenlerin şansı şaşırtıcı bir şekilde tersine döndü. Çevrimiçi ansiklopedi ve sözlükler 2017 yılındaki en büyük kazananlar arasında yer aldı.

Ansiklopedi ve sözlükler 2017 yılında yeniden üst sıraya ulaştı.

Ansiklopediler, blightanney.com, thesaurus.com ve collinsdictionary.com gibi web sitelerinin SEO görünürlüğünde üç basamaklı kazanç elde etmesiyle sektörün kazananlarının %9’unu oluşturdu. Meirram Webster, Wikia, Dictionary.com ve Vikisözlük mutlak SEO görünürlüğünde kazanarak sıralanan ilk beş alanın dördünü sözlük ya da ansiklopedi web siteleri oluşturdu. Geçen yıl ilk beşte yer alan sosyal paylaşım ağı web siteleri 2017 de geri sıralara düştü ancak bu siteler arasından yalnızca Youtube yine sıralamasını koruyarak ilk 5 site arasında yer aldı.

Mobilde Daha Fazla Kayıp Var

Searchmetrics’in bulgularında vurgulanan çok ilginç bir eğilim, 2017 yılında kaybedilen alanların masaüstündekinden daha fazla mobilde düşüş gösterdiğidir. Yılın başında eşit masaüstü ve mobil ile görüntüleme yapıldı. Daha sonrasında mobil görünürlükler masaüstüne göre çok daha alt sıralarda kaldı. Örnek olarak TV.com’un mobil görünürlüğü 2017 yılının sonuna kadar mobil görünürlüğün %41 altındaydı.

Kaybeden web siteleri mobilden daha fazla kaybetmiştir.

Perezhilton.com’un mobil görünürlüğü masaüstüne göre %42 daha düşüktü ve allmusic.com %43 daha düşüktü. TV.com için Google’ın mobil dostu testinde başarısız oldu, ancak perezhilton.com ya da allmusic.com mobil testinde gayet başarılı oldu. Searchmetrics organil arama görünürlüğünü ölçtüğünden dolayı bu düşüşler SERP sıralamasının düşük olması değil, web sitelerinin mobil cihazlarda çok fazla arama sorgusunun görünmemesiyle ilgili olabilmektedir.

Pinterest Farkı!

2016 ve 20117 yılları arasındaki serviste en ilginç değişim, 2016’daki en büyük kazananlardan bazıları ve 2017’deki en büyük kaybedenler arasında yer alan sosyal medya web sitelerinde görüldü.

Görsel sosyal ağ Pinterest, 2016’da mutfak arama görünürlüğü açısından ikinci en büyük kazanan olmaktan çıktı ve 2017’de %23 görünürlük kaybına uğramıştı. Benzer şekilde tartışma forumu Reddit, 2017’de görünürlüğün %54 azaldığını gördü.

Bu görsel Searchmetrics tarafından hazırlanmıştır.

[iliskiliyazi id=107]

Tumblr ve Myspace de önemli kayıplar yaşadı ve 2017’de Searchmetrics’in vurguladığı kaybedenler arasında Facebook ve Twitter olmamasına karşın, kazananlar listesinin hiçbir kısmında görünmüyorlardı. Searchmetrics, geçen yıl yaptığı çalışmada Pinterest’in görünürdeki büyük kazanımlarını çevrimiçi olarak daha fazla sadakat ve yapışkanlık üreten, kullanıcının amacını anlamak için derin öğrenme teknikleri uygulaması’na atfetti. Pinterest’in bu cephedeki ilerlemesini yavaşlatıp azaltmadığı veya Google dizinindeki diğer kaymaların görünürlüğünün azalıp azalmadığı da henüz bilinmemektedir.

Sonuç Olarak

  • Yüksek kalitede içerik, kusursuz bir şekilde kullanıcının amacına hizmet eden içerikle birlikte kral olmaya devam etmektedir.
  • Markalar, 90’ların sonlarından itibaren eski içerik ağı olan About.com tarafından örneklendiği gibi, belirli bir içerik nişini iyi şekilde hedeflemeye devam etmektedir. Bunlardan bazıları zaten arama alanında büyük ilerleme kaydetmektedir.
  • Belirgin bir kullanıcı niyeti olan kısa kuyruklu anahtar kelimeleri hedefliyorsanız tüketicilerinizin arama sonuçlarında referans web sitelerinin eskisinden daha fazla görünmesini sağlayarak, artık sıralamanın daha iyi şansı olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Daha uzun süreli olabilmek için daha spesifik anahtar kelimeler kullanmalısınız.
  • Mobilde 2018 mobil cihazların ve masaüstü bilgisayar arama işlemlerinin gerçekten farklılaştığı bir yıl olacak ve bu nedenle her ikisi için de optimizasyonlarınızı düzgün yapmalısınız. 

[iliskiliyazi id=92]

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

dd6e6f Captca Değiştir