Kullanabileceğiniz 15 Ücretsiz SEO Aracı

Kullanabileceğiniz 15 Ücretsiz SEO Aracı

Geniş kullanım yelpazesine sahip ve SEO ile alakalı ortak ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan, kullanımı kolay olan birçok araç vardır. Biz siz değerli okurlarımız için bu araçlar arasından en faydalı 15 tanesini derledik;

İçindekiler

1. Google PageSpeed Trendler

Google PageSpeed uygulaması, birden fazla cihazda web sitenin hızını ve kullanılabilirliğini kontrol etmeye yaramaktadır.

Google PageSpeed, web sitesine ait URL’nin masaüstü bilgisayarlarda ya da mobil cihazlar için yükleme süresi, performans ve iyileştirme fırsatları gibi fayda sağlayacak etkenler üzerinde çalışmaktadır. Mobil sonuçlar belirlenirken de kullanıcı deneyimi, dokunma performansı, yazı tipi boyutları gibi etkenlerin ölçümlerini yapar.

Google PageSpeed web site hızını kontrol etmeye yarar.

2. Keywordtool.io

SEO çalışmalarını geliştirmek amaçlı olarak çok faydalı bir uygulama olan Keywordtool.io, oluşturulmak istenilen bir konuyla alakalı olan tek bir anahtar kelime ile 700 den fazla anahtar kelime fikri ortaya koyan bir araçtır. Örnek verecek olursak;

Keywordtool.io uygulaması ekstra anahtar kelimelerin bulunmasına yardımcı olur

gibi 700’den fazla en fazla aranan anahtar kelime ile size yardımcı olacaktır. Bu arama sonuçları alfabetik sıralamaya göre yapılmaktadır.

3. Google Analytics

Google Analytics uygulaması web sitesi istatistiklerini ve arama analizlerinizin ölçülmesi ve izlenmesini sağlamaktadır. Web sitenize yapılan giriş çıkışlar tıklanmalar gibi trafik akışının her bir bölümünü ayrı ayrı izleyebilirsiniz. Bunun dışında kullanıcıların web sitenizde hangi terimleri kullandığını belirten bir analiz de sağlamaktadır.

Google Analytics uygulaması web sitelerinin istatistik analizini ortaya çıkarır.

4. Google Web Yönetici Araçları+ Bing Web Yönetici Araçları

Bu araçlar en iyi arama motorlarının web sitenizle ilgili ne düşündüğünü öğrenmenizi sağlamaktadır. Web yönetici araçları kullanırken hataları, uyarıları ya da dizine ekleme sorunlarını görmenizi sağlamaktadır. Bu durum da eksikleri görmek ve geliştirmek açısından faydalı olacaktır. Web sitenize yapacağınız ufak kurulumlarla bu uygulamaları kullanabilirsiniz.

Google ve Bing web yönetici araçları arama motorlarının web siteniz hakkındaki düşüncelerini söyler.

5. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google anahtar kelime planlayıcı bir anahtar kelime ya da anahtar kelime grubu girin. Google, anahtar kelime stratejinize rehberlik etmek amacıyla sizin için her türlü istatistiği çıkaracaktır. Bunlardan bazıları, aylık arama hacmi, rekabet ve dikkatinizden kaçması durumunda önerilebilecek terimlerdir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, belirlediğiniz anahtar kelime grubuyla ilgili olarak size rehberlik eder.

6. Google.com Gizli Pencere

Google.com’u gizli bir pencerede aramak, tamamıyla  otomatik olarak doldurma seçeneklerin listesini size sunacaktır. Bunların neredeyse tamamı anahtar kelime araştırması yaparken size büyük katkı sağlayacaktır. Gizli bilgiler Google’da oturum açtığınızda size görünür ve daha önceden saklanmış olan veriler oturum açmanızla birlikte ortaya çıkar. Gizli bilgiler, kullandığınız bir terim için size aranabilecek olan birden fazla anahtar kelimeyle alakalı farklı kelimeler sunmaktadır.

Google.com gizli pencere aracı, Google'da aranan bir kelime ile alakalı kelimeleri gösterir.

7. Google Trendler

Google’da en çok kullanılan popüler kelimeler Google trendlerdir. Google trendlerde için bir araştırma yaparak içeriğinizle ilişkili anahtar kelimelerinizi bulabilir ve kullanabilirsiniz. Bu durum SEO çalışmalarını geliştirmek için önemli bir fırsat olacaktır.

Google trendler, Google'ın belirli bir zaman dilimi içerisinde belirlediği popüler kelimeleri gösterir.

8. Similar Web

Herhangi bir domain adı için web sitesine ait istatistikleri görüntülemeye yarar. SEO çalışması yaparken rakiplerinizin web siteleri ile kendi web sitenizi karşılaştırabilmeniz ve eksik taraflarınızı görebilmeniz, sonucunda da kendinizi geliştirebilmeniz adına çok faydalı bir uygulamadır.

Similar web uygulaması, bir web sitesine ait istatistikleri görüntüler.

9. XML Site Haritaları

Web sitenize bir harita oluşturur. Web sitenizin URL’sini ve isteğe bağlı olarak bazı parametreleri girmeniz yeterli olacaktır. XML site haritaları, Google web yönetici araçlarına yükleyebileceğiniz bir site haritası oluşturmaya yaramaktadır.

XML Site Haritaları, web sitenize kolaylıkla bir harita oluşturmaya yarar.

10. Browseo

Web sitenizi bir arama motorunun gördüğü şekilde görür ve ona göre bilgi verir.  Uygulamaya web sitenizin URL’sini girdiğinizde sitenizi Google gibi inceler ve o şekilde görür. Bu uygulama web sitenizin eksik yanlarını SEO ile alakalı çalışmalarınızda geliştirmeniz gereken bölümleri sizlere göstermek için faydalı olabilir.

Browseo, web sitenizi arama motoru gözüyle değerlendirmeye yarar.

11. SEO Site Checkup

SEO site kontrolü uygulaması web siteniz için hızlı bir şekilde denetim ve puanlama yapar. Site kontrolü, sitenizi hızlıca denetleyerek uygun etiketleri kontrol eder ve ortaya çıkabilecek tüm hataları ortaya çıkarır.

SEO Site Kontrolü, web sitenizi denetler ve puanlama yapar.

12. Copyscape

Copyscape uygulaması yinelenen içeriği kontrol etme aracıdır. Bir blog yazısı ya da web siteniz için bir URL girin. Copyscape size çevrimiçi içeriğinizin başka bir yerde olup olmadığını size söyleyecektir. Burada SEO yaparak sıralama elde edebilmeniz için takip etmeniz gereken sonuçları bulabilirsiniz.

Copyscape, yinelenen içeriği kontrol etmeye yaramaktadır.

13. Mozbar

Google’da yapılan arama sonuçlarına göre herhangi bir web sitesinde bulunan SEO bilgilerini size gösterir. Bu uygulama kendi SEO çalışmalarınızı geliştirmeniz için, üst sitelerde yer alan web sitelerinin SEO için hangi aşamada olduklarını ve neler yapılması gerektiğini görebilirsiniz.

Mozbar, Google'da yer alan diğer sitelerin SEO çalışmalarını gösterir.

14. Yapılandırılmış Veri Test Aracı

Yapılandırılmış veriler, sayfanızdaki bilgileri test etmede yardımcı olur. Google bu aracı, herhangi bir web sayfasına ait yapısal verilerin doğrulanması için canlı verileri kullanır ya da test etmek için kodunuzu kopyalayıp sayfaya yapıştırabilirsiniz.

Yapılandırılmış veri test aracı, sayfadaki verilerin test edilmesi için kullanılır.

15. Microsoft Ücretsiz SEO Araç Seti

Microsoft SEO Araç Seti, birçok farklı aracı, tek bir araç içerisinde birleştirmeye yaramaktadır. Birlikte kullanıldığında web sitenizi analiz edebilir, site haritanıza ve robots.txt dosyanıza  sitenizin içeriğini SEO ile daha ilişkili ve SEO dostu bir hale getirmek konusunda tavsiyeler verebilmektedir. Bu uygulama sayesinde web sitenizin trafiğini arttırabilir, arama motorlarını etkileyebilir ve kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz

Microsoft Ücretsiz SEO Araç Seti, farklı araçları tek bir araç altında birleştirmeye yarar.

Tüm bu araçların yanı sıra Adtorium olarak yaptığımız site seo analizi testine de göz atabilirsiniz.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR
  • Hakan Kumca

    Güzel bir liste olmuş teşekkürler işime yaradı çok, ücretsiz olması ayrı bir olay (:

SİZ DE YORUM YAZIN

6bb4c0 Captca Değiştir