15 SEO Sorusuyla Müşterilerinizi Tanıyın

15 SEO Sorusuyla Müşterilerinizi Tanıyın

SEO hizmeti ile alakalı olarak size gelen işletmelerin, sizin için doğru bir seçim olup olmadığını belirlemek adına müşterileriniz açısından iyi ve faydalı bir strateji belirlemek ve müşterilerinize gerekli bilgileri sunup sunmadığınızı göstermek için bazı soruları sormaktan kaçınmamalısınız.

İçindekiler

SEO müşterilerini anlamak ve onlara daha verimli şekilde yardımcı olmak için sorulması gereken sorulara bir göz atalım;

1. SEO Hizmeti Alarak Ne Elde Etmek İstiyorsunuz?

SEO hizmeti alacak olan müşterilere en genel ama aslında içeriği en önemli soru budur. Müşterilere SEO hizmetini en iyi şekilde tanımlamak ve umdukları şey ile alacakları hizmet aynı amaç doğrusunda ilerliyor mu bunu göstermek amaçlı olarak müşterilere sorulması gerekmektedir.

2. Hitap Etmek İstediğiniz Hedef Kitle Kim?

Müşterilerin kafasındaki projelerin zorluk, kolaylık derecesini ölçmek ve piyasadaki rekabeti daha iyi görebilmek adına yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ilgi alanı gibi bilgilerle konu içeriğini ve kimleri kapsadığını öğrenebilmek için hedef kitlenin kim olduğu sorulmalıdır.  Bu soruyla alakalı olarak müşterilerden mutlaka net bir yanıt alınmalıdır.

3. Hangi Ülkeler Hedeflerinize Dahil?

Yalnızca içinde bulundukları ülkeye mi bir hizmet verilecek yoksa küresel bir kitleye mi hitap edilecek SEO çalışmaları neye göre ve kime göre yapılacak bunlara cevap bulabilmek ve hangi pazara yönelik çalışmalar yapılacağını bilmek gerekmektedir. Bunun karşılığında hizmet verilecek bir ana ülkenin olması gerektiği ve bu ülkede bir pazar zorunluluğu olduğu bilinmelidir.

4. SEO ile İlgili Daha Önce Hizmet Aldınız Mı ? Danışmanınız Kimdi?

Müşterilerin daha öncesinde bir SEO hizmeti alıp almadıklarını bilmek, SEO hakkında bu zamana kadar yapılmış olan çalışmaları görmek, nereden başlayacağınızı size gösterecektir. SEO ile ilgili doğru ve yanlış yapılmış çalışmaların bilincinde olmak daha sonradan karşılaşacağınız zorlukları bilerek başlamış olacağınız için size avantaj sağlayacaktır.

SEO ile alakalı müşterilerinize soracağınız sorular hangi adımlarla ilerleyeceğinizi belirler.

5. SEO Hakkında Bilginiz Nedir?

Müşterilerin SEO hakkında neleri bildiğini bilmek, onlara hangi durumları açıklamanız gerektiği konusunda size ışık tutacaktır. Bunun dışında müşterilerle daha verimli bir etkileşim kurmanızı sağlayacaktır. SEO ile alakalı olarak müşteriler, alan adı yetkisi, robots.txt dosyası ve URL gibi öğelerin anlamını çok fazla bilmezler. Bu yüzden müşterilerin SEO ile alakalı bilgilerini test edebilirseniz açıklamalarınızı da bu yönde yapabilirsiniz.

6. Şirket İçerisinde Yardımcı Olacak Bir Geliştiriciniz Var Mı?

Karşılıklı anlaşmaları sağladıktan sonra müşterinize ait web sitesiyle alakalı olarak SEO problemlerinin tamamını hallettiğinizi varsayalım. SEO ile alakalı olarak web sitesi üzerinde sürekli bir müdahale hakkınız ve kontrol yetkiniz bulunuyorsa bir problem teşkil etmez. Ancak, teknik değişiklikler için şirket içerisinde sürekli iletişim halinde olabildiğiniz bir geliştirici varsa bu durum işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

7. Şu Anda Hangi CMS’yi Kullanmaktasınız?

Müşterilerin web sitelerini test etmeniz gerekecektir. Web sitesi WordPress, Drupal veya HubSpot üzerinde çalışabiliyor mu? Bu soruya cevap bulabilmek için CMS’in ne seviyede ve ne kadar yakından ilişkili olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

8. SEO İçin Ne Kadar Bütçe Ayırdınız?

SEO çalışmalarından en etkili sonucu alabilmeniz için müşterilerinizin yeterli bütçeye sahip olması gerekmektedir. Aksi durumda bu işe yatırım yapamayacak müşterilerden uzak durmalısınız. Çünkü müşterilerin aklında bulunan hedeflere ulaşabilmesi ve bu hedefler için de sizin SEO çalışmaları yapabilmeniz adına yeterli bir bütçenin oluşturulması gerekmektedir.

9. Bazı Öğelerin Erişimlerine Sahip Misiniz?

Bu öğelere olan erişimin önemini, ve bunların SEO ile olan ilişkilerini mutlaka müşterilere açıklamalısınız.

10. Benzersiz Satış Noktası (USP) Nedir? Hizmetinizde Rakiplerinizle Sizi Farklı Kılan Özellik Nedir?

Piyasadaki rakipleri öğrendiniz. Ancak bu firmayı diğer rakiplerden farklı kılanın ne olduğu bilgisine ulaşmalı ve buna uygun anahtar kelimelerle daha etkili SEO çalışmaları yapmanız gerekmektedir.

SEO hakkınde müşterilerin beklentilerini karşılamak için onlara doğru soruları yöneltmelisiniz.

11. Web Site Tasarımınızı Yeniden Oluşturmayı Planlıyor Musunuz?

Web sitesinin mobile uyumlu olup olmadığını dönüşüme uygun olup olmadığını test etmelisiniz. Eğer bunlara uygun değilse harcadığınız çabanın tamamı boşa gidecektir. Bu durumda tasarımı SEO çalışmalarına uygun olan bir web sitesi oluşturulması gerekecektir ve yapılması gereken adımların da müşterilere açıklanması gerekecektir.

12. Referans Olarak Gösterebileceğiniz Bir Kimlik Var Mı?

Bu soru müşterinizin müşterileri için sorulmaktadır. Web sitesi oluşturulurken referansların gösterilmesi her zaman önem arz etmektedir. Müşterilerin web sitesine girdiklerinde eğer ürün veya hizmet alacaklarsa karşılaştıkları referanslar onlara büyük güven sağlayacaktır.

13. Hedef Kitleniz Tarafından Sürekli Takip Edilen Bir Site Var Mı?

Hedef kitlenin bulunduğu farklı sitelere erişerek ne aramalar yaptığı hangi içeriklere ulaştıklarının bilinmesi anahtar kelimelerin belirlenmesi konusunda SEO çalışmaları için çok büyük yardımcı olacaktır.

İPUCU

14. Web Sitesinde Yapılan Değişiklikler Onay Sürecinden Geçiyor Mu ?

SEO çalışmaları yapılırken web sitesi üzerinde değişiklikler yapmanız gerekebilmektedir. Yapılan her değişiklik bir onaya gönderiliyor mu ? bunu bilmeniz hem kaybedeceğiniz zaman açısından hem de web sitesi üzerindeki özgürlüğünüzü bilmeniz açısından önemlidir.

15. Bir Marka Yönergeniz Var Mı?

Firmalar genel olarak ajansların uyması gereken marka yönergelerine sahiptir. Müşterilerinizin bir marka yönergeleri varsa bu yönergeyi incelemek, tanımak, SEO çalışması yapacağınız ekibinizle paylaşmak ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir.

BU SAYFAYI PAYLAŞ

BU YAZIYI PUANLA

(0 Oy . Ortalama Puan : 0 )
YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

116ac7 Captca Değiştir